Temat: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

Witam serdecznie wszystkich to mój pierwszy post.
Już 3 rok ogrzewam  mieszkanie klimatyzatorem i znam wszystkie za i przewciw takiem rozwiązaniu, kótre jednak jesr jedyną alternatywą do grzania prądem oporowo.
Teraz mam do ogrzania 3 pomieszczenia  łącznie ok 75-80m2, wszędzie będą obnizone sufity tyle ile się da czyli do ok 3 m wysokości. Dyskusje o -15 i -20 stopniach mrozu zamykam konwektorami  do gniazdka w ścianie. Przydział mocy 3f. Początkowo plan zakładał monaż kanałówki 7/8 kW, nawiewy w każdy pomieszczeniu, powrót szczlinami pod drzwiami do korytarza gdzie mam być j. wew. Rury typu termofleks fi 150-200  na końcu zwykłe anemostaty nawiewne takie okrągłe. Powstają nastepujace czarne scenariusze:
1-ciepłe powietrze jak poduszka pod sufitem a przy podłodze zimo. Czy powrót pod drzwiami wymusi dobry rozkład temperatury.
2-anemostaty okrągłe chyba nie kierują powietrza prosto w dół nawet mocno rozkręcone. Czy są takie okrągłe na rury fi 150-200 które kierują pow. w dół? A może te okrągłe będą ok?
3- które urządzenie wybrać bo wszystkie mają 3 lata gwarancji:
A-  http://hurt.thermosilesia.pl/-multi-spl … trzna.html

B-http://www.sinclair.pl/oferta/klimatyza … in-wk.html

C- http://vivaxpolska.pl/kanalowe-inverter … 0geei.html
4-czy  urzadzenia B i C różnią się tylko znaczkiem marki bo powstaja w tej samej chińskiej fabryce? Dane techniczne, pobór prądu wydajności są te same.  Czy jednak marka ma znaczenie?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A może multi 3x 2,8 kW i w takim razie czy takie urżądzenie http://www.sinclair.pl/oferta/klimatyza … p09ai.html będzie grzało lepiej niz takie http://www.sinclair.pl/oferta/klimatyza … sw-pt.html?
I w reszcie pytanie czy dopłacać do marki skoro taki skraplacz http://vivaxpolska.pl/jednostki-zewnetr … 0geei.html na papierze jest identyczny z takim: http://www.sinclair.pl/oferta/klimatyza … e24ai.html
Na korzyśc multi przemawia niezależna reg. temp w pomieszczeniach ale jest więcej potencjalych miejsc łączenia instalacji gazowej i możliwości powstania wycieku czynnika. Jak z dostępnością częśći do tych chi ńczyków? jak dystrybutorzy? jakie opinie od monterów?

Ostatnio edytowany przez manitou (2015-03-22 14:05:48)

2

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

Cześć, tu masz link do kratek nawiewnych i wywiewnych (powrotnych) http://www.dystrybucja.polskikomfort.pl/kratki.html  Popracuj nad powrotem, bo wydaje mi się że powrót to osobny kanał i wcale nie mały przekrój  big_smile

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

Dziękuję kratki wyglądają lux tylko jak je zamontować na spiro fi 150-200? one są bardziej ch roll yba pod Climaver

4

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

manitou napisał/a:

Dziękuję kratki wyglądają lux tylko jak je zamontować na spiro fi 150-200? one są bardziej ch roll yba pod Climaver

Tak, one są pod climaver lub kanały blaszane. Na spiro możesz zamontować na tzw. buta (adapter)

5

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

Powoli na pytania zaczynam sobie sam odpowiadać... Otóż na stornie http://www.sinclair.pl/oferta/klimatyza … e24ai.html można przeczytać o "sprężarce japońskiej jakości" czyli co można tam znaleźć? Toshibę, sanyo, mitsu...? otóż nie... po pobraniu DTR http://www.sinclair.pl/static/uploaded_ … r-ms-e.pdf okazuje się, że siedzi tam zhuhai landa czyli gree... i czy to nie jest wprowadzanie klienta w błąd? http://pl.tinypic.com/r/2hciafc/8

Ostatnio edytowany przez manitou (2015-03-22 21:22:13)

6

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

... do mniejszych pakowane są markowe do większych pakują własne (RPC) by 7kW było tańsze od konkurencji.
Do do kanałówki to szukaj Midea, Gree, Chigo - trójca producentów jeśli chodzi o produkty z RPC
Japończyki drogie ale jak się okazuje w praktyce mało awaryjne.

Przeczytaj dokładnie informacje/dane o sprężu wybranej przez siebie kanałówki.

7

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

To jednak da się ogrzać kanałówką pomieszczenie h=3m przy użyciu takiego http://allegro.pl/anemostat-nawiewny-fi … 15888.html anemostatu? Ja powoli tracę wiarę w równy rozkład temperatury przy ogrzewaniu  sad  dlatego zaczynam myśleć o multi. Czy vivax różni się czymkolwiek od sinclair? Czy wracając do kanałówki Warto dopłacić do LG CM 24 względem sinclaira? A może jednak multi... A multi tylko w opcji sinclair.

8

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

Kolego da się dogrzać, a nie ogrzać (choć może i o to samo chodzi z małym ale...).
Wszystko zależy od wielu czynników na które tak naprawdę masz wpływ i jednocześnie nie masz .
Ty wybierasz z katalogu więc ty sam bierzesz odpowiedzialność za to co wybierasz i co uzyskasz.
Zaproś ze dwie / trzy firmy niech ci doradzą.
Tak na odległość mogę tylko gdybać że chyba lepiej dla ciebie będzie jak kupisz splity, a nie multi splita.
Koreańczyka osobiście bym nie kupił.

Tak by cię nie martwić - to idziesz dobrą drogą ale nieco po omacku i zbyt bardzo na skróty.

9

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

Naturalnie najęchetniej bym grzał freon -woda (w podłodze), ale nie ma takiej opcji. Z kilku przyczyn. Na tak branżowym forum liczyłem na podpowiedzi w stylu: " tak zrobiłem ze 3 kanałówki na zwykłych anemostatach w skelpie, grzejej dobrze" albo " zrobiłem ze 4 kanałówki  na okrągłych anemostatach ale nadają się tylko do klimatyzacji" no i co z tym sinclairem vs vivax. Czy to to samo czy nie. Pozdrawiam. Nie chcę się zniechęcić i skończyć na 3 splitach z obi na złączkach PARKERA mam budżet przeznaczony dla firmy chłodniczej i chciałbym aby ktoś mi powedział chociaż tyle - do ogrzewania przypodłogowe lepsze, albo wszystko jedno co weźmiesz i tak będzie to samo.  Widziałem strony takich firm gdzie na lennoxie czy zwykłym on offie carriera robią nadmuchowe z kratkami w suficie w stylu usa ductwork.  Wiem, że multi wychodzi czasem drożej ale akurat dostałem dość dobre oferty.

10

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

Osobiście też bym się skłaniał do zakupu multi lub lepiej  pojedynczych splitów .Przy multi jak padnie jedn .zewnętrzna to koniec z grzaniem we wszystkich pomieszczeniach.Natomiast  kanałówka oprócz podobnego efektu przy uszkodzeniu jedn.zewn. ma jedną wadę,  nie da się jednocześnie utrzymać takich samych warunków  we wszystkich pomieszczenia .

11

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

Ok dziękuję za te konkretne dwie odpowiedzi, rozumiem poza tym, że wszyscy inni montują tylko ururu sarara, żadne vivaxy czy inne sinclair'e  w dodatku nieliczni którzy montowali kanałówkę nigdy nie odważyli się wywołać funkcji "heat" na wypadek gdyby ciepłe powietrze z anemostatów w suficie miało uszkodzić strop. big_smile  Ok. rozumiem. Tylko gdzie pytać o opinie jak nie tu roll ?
@aras 

aras napisał/a:

Na spiro możesz zamontować na tzw. buta (adapter)

gdzie nabyć takie adaptery?

Ostatnio edytowany przez manitou (2015-03-25 18:28:58)

12

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

Jeżeli masz możliwość montażu kanałówki,to jest najlepsze rozwiązanie ale musisz doliczyć koszt rur izolacji i montaż,puszki rozprężnej z odejściami fi200lub 250,puszki na stronie czerpnej z filtrem siatkowym lub z fizeliny trzeba by było to przeliczyć bo jak będziesz miał za małe przekroje kanałów to będzie szum przy większych prędkościach,a te anemostaty które pokazałeś to bym odpuścił chyba, że chcesz co roku sufit malować.

13

Odp: Kanałówka czy multi split do ogrzewania

Czyli co takahttp://allegro.pl/skrzynka-rozprezna-do … 51274.html puszka i taki http://allegro.pl/anemostat-sufitowy-kw … 81437.html anemostat? czy ciepłe powietrze sięgnie podłogi przy kącie nachylenia prowadnic 30 stopni? mnie nie chodzi juz op brudny sufit mnie chodzi o równomierne ogrzanie pomieszczeń... neutral  stąd pomysł o multi...
Dobrze po namyśle zostaje multisplit (ograniczone miejsce na agregaty i hałas) Sinclair czy jak tam kto woli Gree bo po przeczytaniu chyba wszystkich DTR ek wniosek jest jeden... to są te same produkty. I chyba to najlepsza opcja chińska, bo mają dystrybutora, jakieś tam wsparcie techniczne przez jeszcze jakiś czas może. Do tego będzie osobna wentylacja z odzyskiem ciepła, przy kanałówce chciałem włączyć świeże powietrze ale to jednak nie ekwiwalent. Dziękuję za rzeczowe wypowiedzi. smile

Ostatnio edytowany przez manitou (2015-04-07 19:34:12)