Temat: Obliczanie powierzchni wymiany w chłodnicach powietrza

Panowie,

Czy możecie mi pomoc i odpowiedzieć na pytanie, jak wyliczyc powierzchnie wymiany ciepla chlodnicy lamelowej.

Mam kilka chłodnic bez tabliczek znamionowych i nie bardzo wiem jak wyliczyc powierzchnie. Obliczenie powierzchni samych rurek miedzianych nijak ma sie z tym co piszą w katalogach ( co z lamelami). Czy jest jakiś mądry wzor na ten problem.

Z góry dziękuje

2

Odp: Obliczanie powierzchni wymiany w chłodnicach powietrza

Tak jest, najlepiej zamontować zawór rozprężny przed wymiennikiem, a w przypadku glikolu 3-drogowy...i jakiś falownik na silniku.

forum.klimatyzacja.pl

3

Daka napisał/a:

Tak jest, najlepiej zamontować zawór rozprężny przed wymiennikiem, a w przypadku glikolu 3-drogowy...i jakiś falownik na silniku.

bardzo Ci dziękuje za Twa pomoc. Ciekawe czy potrafisz wyliczyc powierzchnie takiego wymiennika... Bez wymądrzania sie

4

Za mało danych napisałeś.
wymiennik ma jaką wielkość?jaki rozstaw lameli?jakie ma wymiary?freonowy?jaki silnik masz do tego?ile m3 dmucha?jaka powierzchnia do schłodzenia?do jakiej temperatury?

jest wiele nie wiadomych jak widzisz

Ostatnio edytowany przez Daka (2016-02-16 01:03:36)

5

Daka napisał/a:

Za mało danych napisałeś.
wymiennik ma jaką wielkość?jaki rozstaw lameli?jakie ma wymiary?freonowy?jaki silnik masz do tego?ile m3 dmucha?jaka powierzchnia do schłodzenia?do jakiej temperatury?czy pomieszczenie jest izolowane na ciepło?

jest wiele nie wiadomych jak widzisz

Znając tylko długość rurek / ilośc rurek / średnice rurek chciałbym wyliczyc jaka jest powerchnia wymiany takiego wymiennika. Wymiennik freonowe, rozstaw lamel 7 mm , znam wymiary takiej chlodnicy czy te informacje nie wystarcza do wyliczenia? Parametry went. Potrzebne do wyliczenia wydajnosc chłodniczej ale czy do powierzchni wymiany? Interesują  mnie tylko m2
Posiadasz Jakaś fachowa literatura? Bądź swoje notatki?
W ulrichu nic nie ma.

Powierzchnia lameli X 2 ( 2 strony ) X ilość lamel. Rury zostaw w spokoju.

7

elektromechanik napisał/a:

Powierzchnia lameli X 2 ( 2 strony ) X ilość lamel. Rury zostaw w spokoju.

teraz już lepiej pasuje. dzięki

ostatnie moje pytanie, jaka będzie zależność wydajności chłodniczej w stosunku do zamontowanego wentylatora? Czy znając wydajność wentylatora m3/h dołożonego do wcześniej omawianego bloku lamelowego, jestem w stanie wyliczyć przypuszczalną wydajność chłodniczą ? Macie jakieś metody na takie wyliczenie?

załóżmy że do chłodnicy freonowej (bloku lamelowego) o powierzchni wymiany 100 m2 dołożę 2 wentylatory o średnicy 500 mm i wydajności 14250 m2/h każdy.

8

Zajrzyj w katalogi producentów chłodnic tak po prostu.
Weź tylko pod uwagę opory na wymienniku przy założonym ciśnieniu wentylatora.