Temat: Przełączenie instalacji czy jest to wykonalne?

Witam.

Otóż jestem w trakcie budowy urządzenia, które będzie miało za zadanie chłodzić i grzać powietrze przez skraplacz kanałowy na instalacji wentylacji rekuperacji oraz grzać CO i CWU przez skraplacz wymiennik płytowy, a wszystko podłączone go jednego agregatu. Problem na jaki się natknąłem to właśnie przełączenie się z jednego skraplacza na drugi. Ktoś polecił mi wykorzystać zawór czterodrogowy firmy Danfoss. Niestety nie mogę podłączyć go zgodnie z instrukcją i podłączyłem go w sposób następujący j/na rysunku. Przelutowałem zaślepioną nogę do powrotu i tez nie działa- wydaje mi się, że ciśnienie jest wszędzie jednakowe a sprężarka nie wymusza zmiany kierunku. Zastanawiam się jeszcze nad przelotowym zaworem. Jeśli znacie jakiś sposób za przełączenie się to proszę o sugestie, być może trzeba rozbudować instalację. Dodam, że zawór rozprężny jest w agregacie.  Tutaj link do zaworów który mi nie działa  : http://products.danfoss.pl/productrange … ng-valves/

Post's attachments

4015065100_1464268721.png 1.33 mb, nigdy jeszcze nie pobrano pliku. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

2

Odp: Przełączenie instalacji czy jest to wykonalne?

Ten zawór w/g rysunku jest źle wstawiony i nie może być zaspawany.
Spełnia on inną funkcję w klimatyzatorze a mianowicie zamieniaprace wymienników, jak ma chlodzic to zawór podaje gorący gaz na skraplacz a jak cewka dostanie napięcie to zawór się przełącza a gorący gaz idzie na parownik oczywiście skraplacz w agregacie staje się parownikiem więc będzie dmuchać zimnym powietrzem.

Nie bardzo wiem co w/g rysunku chciałeś osiągnąć, zawsze możesz kupić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora z gotowym zainstalowanym takim zaworem i tylko rury podłączyć do centrali

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Przełączenie instalacji czy jest to wykonalne?

Jednostkę już mam, i nawet sterowanie mi pasuje, jednak potrzebuje przełączać pomiędzy wymiennikiem płytowym a wymiennikiem kanałowym. Chodzi o to, że wentylację będę chłodzić i nie chcę robić tego wodą lodową a CO i CWU tylko grzać. Dlatego chyba wykorzystam zawory odcinające CASTEL 1068/4, zwiększy to koszt urządzenia.
Jeśli chodzi o zawór na rysunku - to wiem, że źle połączony po prostu ktoś mnie wprowadził w błąd a ja zrozumiałem  o już po fakcie.