1

Temat: Klimatyzacja do domu - wybór rozwiązania

Witajcie,
jestem w trakcie budowania domu. Jest to dom parterowy 170 m2, poddasze nieużytkowe, duże przeszklenia od południa i wschodu. W domu będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Chciałbym zamontować system klimatyzacji, nie mogę się jednak zdecydować na wybór rozwiązania. Rozważam 2 opcje:
1. duży klimatyzator kanałowy na poddaszu, rozprowadzenie powietrza kanałami po poddaszu do wszystkich pomieszczeń
2. multisplit (na 5 jedn. wewn.) + kanał w salonie + scienne w pozostałych pokojach

W pierwszym rozwiązaniu podoba mi się prostota instalacji jednak zniechęca brak możliwości sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Zyski ciepła w pokojach, chociażby od nasłonecznienia, będą baaardzo różne. Do tego np. pokój dla gości będzie nieużywany przez większość czasu- nie ma potrzeby go chłodzić cały czas, tak samo jak sypialni w dzień a salonu nocą.

Drugie rozwiązanie też ma kilka poważnych wad. Duży multisplit (na 5 jedn. wew.) kosztuje majątek. Dodatkowo nie jestem do końca przekonany czy jednostki ścienne zapewnią równomierne rozkład temperatury w pomieszczeniach. Mam teraz w mieszkaniu i nie do końca jestem zadowolony. Poza tym jak poradzić sobie ze skroplinami z jednostek wewnętrzynch, które są oddalone o kilka metrów od pionów kanalizacyjnych.

Podpowiedzcie proszę jakie rozwiązanie byście wybrali, jakie montujecie u ludzi, które Waszym zdaniem jest najlepsze. Dlaczego?. Załączam rzut domu.

Ostatnio edytowany przez psci (2017-07-30 19:56:56)

Post's attachments

Screen Shot 2017-07-30 at 19.32.51.png 228.97 kb, nigdy jeszcze nie pobrano pliku. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

2

Odp: Klimatyzacja do domu - wybór rozwiązania

To może zastosuj kanałówke a w pokojach załóż termostaty z zaworami zamykajacymi klapy kanałów. Panel główny w pomieszczeniu na ktorym najbardziej Ci zalezy. Zawsze to jakies udogodnienie w sterowaniu, idealne rozwiazanie to nie jest ale daje rade. Co do ściennych w pokojach to żadna to ozdoba ściany noi nadmuch nie zawsze jest komfortowy. Moim zdaniem kanałówka daje o wiele wiecej komfortu. Gdybym budował dom zdecydowanie wybrałbym kanałówke z odrobiną automatyki do sterowania w pokojach

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Klimatyzacja do domu - wybór rozwiązania

Co do ozdoby ściany to wszystko zależy od tego jaki nawiew zastosujesz. Jak ma to być standardowa pucha z kurtyna to racja żadna ozdoba. Zamiast przepustnic tańszym rozwiązaniem jest anemostat z klapą niestety w pobliży będzie musiał znajdować się jakiś patyk którym będziemy musieli sobie zamykać bądź otwierać to cudo smile
http://www.kominox.pl/allegro/PC100153.JPG