Temat: Klimatyzacja/ogrzewanie w domu w technologii szkieletu kanadyjskiego

Dzień dobry,
Jest to mój pierwszy temat/post na forum więc witam wszystkich.

Mam taki projekt - uruchomienie klimatyzacji z opcją ogrzewania. Wiem że do pewnej granicy temperatur - uzupełnienie grzejniki elektryczne.
Dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem.
Parter jednostka split 3,5 kW
- 38m2 / 100m3
Pomieszczenia na poddaszu splity po 2,5 kW :
- 13,5 m2 / 30 m3
- 11,5 m2 / 25 m3
- 11 m2 / 25 m3
- 22 m2 / 36 m3

Agregat Gree gwhd42nk6lo 12kW

Zainteresowałem się firmą Gree i systemem multi free match. Jak liczę to jedna jednostka zewnętrzna + 5 splitów wychodzi grubo taniej niż pojedyncze zestawy, o pstrokaciźnie na budynku nie wspominając. Rozumiem że minusem jest długość instalacji ale tu mieszczę się w maks długości obsługiwanej przez agregat. Pytanie czy ma ktoś doświadczenia i jest to system OK, czy jednak lepiej to podzielić na przykład na 2 jednostki zew ??  Jak to się sprawdza, wiadomo że awaria jednostki zewnętrznej ubija cały system do czasu jej naprawy.

Zastanawiam się również nad wielkością agregatu i splitów w splitach u-crown nie ma mniejszych niż 2,6 na te pokoje na poddaszu to aż nadto myślę, z kolei parter jak poopuszczam latem rolety nie przekracza 26 stopni przy dłuższych upałach więc 3,5kW powinna dać radę co o tym myślicie ?
Na poddaszu już jest zdecydowanie cieplej latem więc tam te 2,5kW bez problemu sobie poradzą.
Zaletą Kanadyjczyka jest to że nie trzeba grzać/chłodzić ścian - więc myślę że będzie OK, czy jest ktoś kto ma klimatyzację w Kanadyjczyku i może podzielić się spostrzeżeniami ??

Jeszcze ważna kwestia chciałem zabudować w ścianie kanał 110/55 (wentylacyjny) z przeznaczeniem na przeciągnięcie tym kanałem całej instalacji do splitów czy do tego kanału zmieści się instalacja do 4 splitów ?? i czy da się to tak przeciągnąć przez taki posty 3m kanał czy będzie problem ?

pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez adam127777 (2019-12-23 00:27:20)

2

Odp: Klimatyzacja/ogrzewanie w domu w technologii szkieletu kanadyjskiego

Jaką masz wentylację w domu ?

forum.klimatyzacja.pl

3

Tomm napisał/a:

Jaką masz wentylację w domu ?

rekuperacja - nawiew tylko na parter do salonu 2 punkty, a wyciąg parter pom. gospodarcze, poddasze: korytarz i łazienka.

Dodam że temat dzieje się na śląsku okolice Mikołowa, jeśli ktoś jest chętny do wyceny tego nie widzę przeciwwskazań, to co zaproponowałem to zdaję sobie sprawę może nie być to co być musi.
Podstawowym założeniem to fakt że nie chcę mieć kilku jednostek zew. mulitsplit jeśli na dwa agregaty to tylko ze względów że jak jeden padnie nie tracę całości ogrzewania/chłodzenia, ale obydwa będą w jednym miejscu.

Poniżej rzuty i jak wyobrażam sobie rozmieszczenie urządzeń.

https://images91.fotosik.pl/297/cbc8b3fa03db930cmed.jpg

Ostatnio edytowany przez adam127777 (2019-12-28 16:06:55)

4

A nie prościej u góry 1 kanałowy na korytarzu?
4 kanały z powietrzem do 4 sypialni.
1 odprowadzenie skroplin grawitacyjnie do łazienki obok.
Powrót powietrza na korytarz podcięciem pod drzwiami.
Możesz wtedy zamiast multi kupić 2 single: 1 parter i 1 kanałowy.
ALE tylko 1 sterownik na całe piętro.
Możesz zobaczyć mój post z pytaniem sprzed paru miesięcy - mam już tak zainstalowane. Ale że przeprowadzka przede mną to jeszcze nie odpiszę jak to się sprawdza.

5

Hm, rozważałem, z założenia ma to by ogrzewanie + klimatyzacja. Więc imho split lepiej wymiesza powietrze niż kanałówka - ale może nie mam racji. Ukrycie kanałówki pod sufitem na korytarzu nad schodami również proste nie jest ponieważ jest tam załamanie połaci dachowych, niewielkie okno dachowe do doświetlenia klatki schodowej, pakowanie tam kanałówki nie jest najlepszym pomysłem tak myślę. Poza tym jestem zrażony 'specjalistami' którzy montowali mi wentylację i rozprowadzenie gorącego powietrza z kominka.

Uważam że do ogrzewania ciepłe powietrze powinno być doprowadzane maksymalnie nisko w pomieszczeniu natomiast do chodzenia wręcz przeciwnie - wiem split wisi od sufitem ale można kierować nawiewem dużo lepiej niż z kanałówki.

Przetrzepałem całe forum, twój temat również nie jestem przekonany do kanałówki.

Ostatnio edytowany przez adam127777 (2020-01-03 00:48:06)

6

Nie wiem jakie ocieplenie masz w tym szkielecie , ale u mnie w szkielecie metraż niewiele mniejszy kanałówka 3,5kw ogarnia całość do -10' . W niższych temperaturach potrafią się sporadycznie włączać grzejniki elektryczne na parterze.
Nie wiem czy te 14kw u ciebie to wartość sporo nie przesadzona bo inwerterowi ciężko będzie pewnie zejść na tyle nisko z poborem i będzie pracował na zasadzie on/off

u mnie w tej chwili temp 22' na zewnątrz +2'  pobór 300-350W   czyli pewnie oddawane na pewno mniej niż 1KW.  Jednostka 14KW nie będzie chyba wstanie zejść aż tak nisko.

7

No właśnie zrobiłem sobie domorosłe wyliczenia zapotrzebowania na ciepło i dla PC wyszło +/- 6kW.
Wartości z pierwszego postu wynikają z faktu że mniejszych niż 2.1 jednostek wew. Gree nie ma. Z kolei jedyny agregat do którego można podłączyć 5 jednostek to ten 12 kW, stąd między innymi również pomysł by rozdzielić na 2 agregaty mniejsze. Do kanałówki nie jestem przekonany z 2 powodów o których już pisałem.

Możesz napisać jak sprawdza Ci się chłodzenie latem ?
Problemem jest to że takie budownictwo ciągle jest słabo rozkminione w PL, tzn o ile wykonawcy szkieletówki już wiedzą co robią o tyle inni fachowcy walą wszystko jak w murowany i potem takie jajca wychodzą. Czekam jeszcze na wyceny ale już widzę że nikt nie bierze tego raczej pod uwagę.

Wiadomo lepiej sprzedaż 14 kW niż 8 kW .... a że nie będzie dobrze działać no cóż.

Szkieletor standardowy rzekłbym - 14cm wełna miękka o lambda 0,33 i 5 cm twardej pod tynk (nie  pamiętam ale słabsza izolacyjność). Dach 20 cm.

Czy ktoś mi może powiedzieć co się stanie (jak to będzie działać) jak do agregatu 5kW podepnę 4 jednostki 2.1 kW ?? tzn czy system zadziała tak agregat rozłoży równomiernie moc po 4 jednostkach czy któraś będzie nie jechać bo nie będzie miała na czym ??

8

U mnie ocieplenie trochę wieksze 25cm ściany 30cm dach.
Jeśli chodzi o chłodzenie latem dół nigdy mi się nie przegrzewa nawet bez klimy dlatego na lato zamykam wyloty z kanałówki idące na parter i tylko góra jest chłodzona.
Sprawdza się całkiem dobrze o ile pozwolę klimatyzacji cały czas panować nad temperaturą. Na początku włączałem dopiero jak już było naprawde za ciepło u góry i to był błąd, kanalówka powinna chodzić poprostu cały czas, z małą mocą ale stale, wtedy się sprawdza.
Do szybkiego wychłodzenia lepsze splity

9

Temat na półmetku, mam na stole 4 oferty na Gree ostatecznie ciut w inne konfiguracji :
2 x GWHD(21)NK6LO
4 x Lomo luxury GWH(07)QB-K6DNB2A/I
1 x U-Crown GWH18UC-K3DNA4F/I

powyższe w cenach między 18k a 23k

Ale mam również propozycję Daikina w cenie ~22,5k zl
1 x 4MXM68N
3 x CTXM15N
1 x FTXM25N
1 x FTXC50B / RXC50B

Ceny z montażem na 8% VAT. Czy za Gree w powyższej konf 18k zł nie jest podejrzanie nisko ??

Tak jak nie myślałem o Daikinach czy Mitsu to teraz się zastanawiam.
Teoretycznie na Daikina 3 lata gwarancji i wg danych katalogowych pracuje na grzaniu 'tylko' do -15/-18st.
Gree 5 lat no i niby do -22 / -24st pracuje na grzaniu.

Co myślicie ? Pomijam na razie wygląd jednostek wew. chodzi mi o techniczne kwestie.

Ostatnio edytowany przez adam127777 (2020-01-31 07:56:02)

10

Chińczyki oszukują.

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

11

Amfan napisał/a:

Chińczyki oszukują.

Co masz na myśli ?? Bo tak jak pisałem rozrzut w Gree mam na wycenie 5 tyś wszystkie są oszukane ?? Wierzyć mie się nie chce to ile taka instalacja (2 agregaty + 5 jednostek wew) powinna kosztować żeby było dobrze ?

12

Na 8% trzeba się dobrze zastanowić, czy zakładać. Jako firma trzeba wystąpić dla pewności myślę o indywidualną interpretację. Znajomy już zapłacił ponad 27 tyś i jest na etapie WSA, bo jego Urząd Skarbowy interpretuje , że montaż wykracza poza obrys mieszkania (skraplacz) i powinno się stosować 23%, a że mocno siedział w mieszkaniówce to mu się od 2015 roku nazbierało. Wiadomo, Klient zadowolony, nikt go nie ściga. Zobaczymy jak się to skończy, bo jest zawzięty i jak WSA podtrzyma postanowienie, to będzie walczył w NSA. Ale kasiorkę już musiał wybulić.
Co do wartości robocizny, to naprawdę każdy ma inne koszty, inne podejście i każda robota jest inna. Ja 2 lata temu montowałem 2 splity za 11 tyś netto i powiem, że nie doszacowałem prac i do instalacji chyba dopłaciłem. Facet miał wymagania i kasę. Musiałem zdemontować część dachu i podbitki (tzn. nie ja, ale ja ogarniałem i wynajmowałem firmę dekarską), lakierowanie skraplaczy, dość skomplikowane dedykowane zasilanie. A splity popularne 12, więc za montaż wyszło prawie 2,5 raza tyle co za urządzenia. Gość uzgodnił i patrzył na łapki i pilnował, aby wszystko było jak należy. Już teraz od takich "całościówek" trzymam się z daleka.

13

Wkurzające jest to, że podatek vat sam się nie robi . Trzeba działania przedsiębiorstwa aby powstał produkt, który można opodatkować. US powinien się cieszyć , że człowiekowi chciało się zabiegać i pozyskać nabywcę dzięki czmu wpłynęło 8% vatu.Jakby siedział na [...] to by gówo dostali.

ile to jest 2+3

14

No ale bolało, bo nieraz wychodziły nadpłaty i wnioski o zwrot Vat-u, a oddawać kasy Państwo nie lubi.

15

Hm ale to ja mam się zastanawiać jakie mi oferty dają i czy te 8% jest OK - wszystkie oferty mam na 8%.

16

Czysto hipotetycznie US nałoży karę na firmę... firma padła albo już jej nie ma .
US ma fakturę z 8% VAT wystawioną na twoje nazwisko twój adres do kogo pójdzie po zaległy VAT ?

Może bardzo uprościłem ale podobnie jest przy samochodach .

Handlarz kupuje auto w Niemczech w netto wewnątrzwspólnotowe nabycie...
Auto przechodzi przez kilku kupców tureckich o niemieckich nazwiskach Abdullah ibn Abd al-Aziz Al Su?ud
po czym w PL sprzedaje z VAT marża i on jest kryty .
US zgłasza się po VAT po VIN do klienta jako ostatniego nabywcy . 

US ma zawsze rację

17

No, ale firma istnieje i wg prawa jest poborcą podatku VAT (jak i też dochodowego od pracowników PIT-4). Za te dwa podatki komornika masz migiem, bo US twierdzi, iż to nie są twoje pieniądze, tylko masz je pobrać i przekazać. Zobaczymy jak się to skończy, bo na razie II instancja,jak będzie źle to na pewno skończy się na NSA. O ściąganiu z Klientów nawet mowy nie było, dostał nakaz i 7 dni terminu.

18

W Polsce obowiązuje podstawowy podatek 23% , reszta to wyjątki / ulgi. Zakończysz rok na minusie to na 100% masz kontrolę.

ile to jest 2+3

19

Ostatecznie stanęło jednak na Gree, Daikin okazał się być jednak po wyborze sensownej jednostki na parter ciut za drogi.
Parter Amber Prestige 3,5 ze względu na wyższą sprawność na grzaniu (szkoda że jest tylko biały)
Poddasze multi GWHD(28)NK6LO + 4 x Lomo Luxury 2,1

Jestem ciekaw jak się to będzie sprawowało w ogrzewaniu.

Co do 8%, zdaje się ze w zeszłym roku nastąpiły jakieś zmiany i tego typu instalacje do domu bez problemów można na 8%, ale jak już ktoś pisał najmojsza racja po stronie US zawsze.

Ostatnio edytowany przez adam127777 (2020-02-11 09:24:03)