Temat: odzysk czynnika

Czy jeśli odzyskuję czynnik z urządzenia ruchomego do stacji odzyskiwania a następnie tym samym czynnikiem uzupełniam naprawiony układ następuje tu ustawowa czynność odzysku i aby to robić powinienem mieć certyfikat dla personelu kat I wydany przez UDT (butla w urządzeniu ma ca 10kg)?

2

Odp: odzysk czynnika

Tak, powinieneś mieć certyfikat F-Gazowy personalny kat. I, a jeśli pobierzesz za to opłate i wystawisz rachunek to także certyfikat przedsiębiorcy. Ponadto musisz zaliczyć szkolenie w zakresie uzyskania uprawnień UDT na obsługę i napełnianie przenośnych zbiorników ciśnieniowych o pojemności pow. 350 cm? cieczami lub gazami po czym zdać egzamin napełniacza.

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: odzysk czynnika

Z Certyfikatam zgoda, choć z tymi uprawnieniami napełniacza są różne podejścia, czy F-Gazy tego nie obejmują. Ja zrobiłem napełniacza na zasadzie lepiej nie drażnić lwa.

4

Odp: odzysk czynnika

CO w takim razie oznacza wpis na gov.pl gdzie można załatwić sprawę zgłoszenia online https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/obow … cow-f-gazy

"Kiedy certyfikat nie jest potrzebny
Nie potrzebujesz certyfikatu, jeśli zajmujesz się:

systemami w tzw. niektórych pojazdach i zatrudniasz pracowników, którzy mają zaświadczenie o odbytym szkoleniu
produkcją i naprawą urządzeń w firmie na własne potrzeby
instalowaniem, serwisowaniem, konserwacją oraz naprawą i usuwaniem tzw. urządzeń ruchomych (np. ciągnik, kombajn, samochody chłodnie poniżej 3,5 tony lub pociągi)"

rozumiem że poszczególne warunki z powyższej listy działają rozdzielnie czyli systemami w tzw niektórych pojazdach LUB produkcją i naprawą na własne potrzeby LUB instalowaniem, serwisowaniem......urządzeń ruchomych.....oraz z strony UDT https://www.udt.gov.pl/certyfikaty-dla-przedsiebiorcow

IV. Certyfikacja przedsiębiorców nie dotyczy:
..
Podmiotów prowadzących działalność w zakresie instalowania, serwisowania, konserwacji oraz napraw i likwidacji urządzeń ruchomych.

??


Ok, rozumiem, z tego co czytam  instalowanie, serwisowanie, konserwacja oraz naprawa i likwidacja nie obejmują odzysku czynnika.

Ostatnio edytowany przez duszabar (2020-05-22 08:29:39)