1

Temat: Stare budynki chłodni

Witam, miałem dziś taki przypadek, jako firma elektryczna wykonujemy instalację w starych budynkach zamrażalni - funkcjonuje teraz tam nowa zamrażalnia ze sprężarkami na dachu, kiedyś był duży basen na wodę i chyba jakieś chilery nad tym basenem więc pewnie instalacja amoniakalna. Po dawnym układzie chłodzenia nie pozostało nic, basen zrównany z ziemią i stare instalację wycięte.

My wykonujemy w tym momencie instalacje oświetlenia technicznego w podziemiach grzewczych pod posadzkami, tak jakby piwnica pod halą gdzie jest -22 stopnie i tunele do grzania posadzki.

Wracając do sedna pytania, były na ścianie konstrukcje po dawnych rurach, które nam w trasie kabli przeszkadzały więc jest decyzja o wycięciu jako że grube rury już dawno zostały wycięte, została tylko cienka rurka 1/2 cala, po przecięciu wylewała się delikatnie oleista ciecz, ale po kilku cięciach musieliśmy się z tego korytarza ewakuować bo każdy wdech powietrza wywoływał konwulsyjny kaszel a zapach był podobny do farby do włosów.

Co to mogła być za ciecz w starych rurach która była tak dusząca i gryząca? Jaką ewentualnie maskę zastosować żeby to dokończyć?

Pozdrawiam.

2

Odp: Stare budynki chłodni

olej z amoniakiem potrzebne maski ze specjalnym pochłaniaczem lub aparaty powietrzne używane przez strażaków.

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Stare budynki chłodni

Zgadza się, bardzo prawdopodobne że to amoniak. Maski obowiązkowo. Moim zdaniem ktoś nie do końca posprzątał obiekt i należy mu się solidny opier...

TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy a nic nie działa,
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a nikt nie wie dlaczego.