Temat: Samsung multi R32 (prod.2018) - dziwnie pracujący agregat zewnętrzny

Witam,
około rok temu został mi zamontowany następujący zestaw klimatyzacji:
agregat zewn:
AJ040NCJ2EG/EU na R32
jednostki wewnętrzne:
AR07NXFHBWKNEU
AR09NXFHBWKNEU

Przyznam że wcześniej nie zwróciłem na to uwagi, natomiast ostatnio znajomy zwrócił mi uwagę na dziwną pracę agregatu zewnętrznego, poniżej zamieszczam linki do nagrań:
https://www.youtube.com/watch?v=xfxqD8GIGQE
https://www.youtube.com/watch?v=slienxbOmPI

Oprócz pracy samej sprężarki słychać dziwne nierównomierne "szumy" dochodzące z tylnej części urządzenia, w miejscu gdzie biegną rury. Te dźwięki są ciągłe i dominują nad hałasem wydawanym przez samą sprężarkę.
U jednego z dystrybutorów dowiedziałem się, że zasadniczo powinno być słychać głównie sprężarkę, a takie odgłosy mogą świadczyć np o źle wykonanej próżni w czasie montażu, co skutkować może poważniejszą awarią w przyszłości.
Czy ktoś mógłby potwierdzić taką diagnozę?
Z tego co pamiętam to wytwarzanie próżni zajęło instalatorowi w tym układzie multi ok 20-30 minut, co jak czytam może być zbyt krótko (instalacja długości 2x10metrów).
Nie wiem czy to istotne, ale z jednostek wewnętrznych przy uruchomianiu ich słychać kilkusekundowe "syczenie" czy też "przelewanie" - nie wiem jak to określić. Jednak trwa to kilka sekund, natomiast dziwne odgłosy z agregatu zewnętrznego są ciągłe.
Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek rady-
Mam dość trudny kontakt z instalatorem, przed rozmową z nim fajnie by było coś więcej wiedzieć :-)


Z góry bardzo dziękuję :-)

Ostatnio edytowany przez dandrew (2020-07-21 20:02:50)

2

Odp: Samsung multi R32 (prod.2018) - dziwnie pracujący agregat zewnętrzny

Z samego nagrania niewiele wynika. Do końca nie wiem o jakie dzwięki chodzi. Spróbuj może popychać urządzenie w różne kierunki.Jak dzwięki ustaną to obudowa. Mam urządzenie na r32 i te odgłosy syczenia i przelewania się płynu też są u mnie słyszalne. Temat z tymi dzwiękami w urządzeniach na r 32 powtarza się . Sam się zastanawiam czy nie napełnić r410.

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Samsung multi R32 (prod.2018) - dziwnie pracujący agregat zewnętrzny

Być może te nagrania lepiej oddadzą ten dźwięk:

https://www.youtube.com/watch?v=xt62vfPV2kE
https://www.youtube.com/watch?v=YJIeNQgWK0Y

Na 100% nie jest to obudowa, dźwięk pochodzi na 100% z przewodów, najgłośniej jest chyba w okolicach, gdzie przewody są przymocowane do agregatu. Jest to wyraźny odgłos, jakby w rurkach cały czas lała się i płynęła woda - chyba to określenie najlepiej oddaje tą sytuację. Także gdy wyłączę już agregat, sprężarka się wyłącza to w rurkach słychać ten dźwięk płynącej "wody" jeszcze z pół minuty, zanim się wyciszy.

Najbardziej obawiam się źle wytworzonej próżni, ponieważ wtedy przez ponad rok zniszczeniu mogła ulec nieco
sprężarka, mógł wytworzyć się kwas, a ciężko to będzie stwierdzić i wyegzekwować odpowiednią naprawę, aby urządzenie zachowało fabryczną trwałość.
W jednostkach wewnętrznych przy rozruchu słyszę też czasem kilkusekundowy odgłos "rozprężenia".

Czy da się jeszcze w jakiś sposób teraz stwierdzić jakość wykonanej próżni czy jest za późno?

Jeśli chodzi o czynnik chłodniczy to na pewno jest dobra ilość - to urządzenie multi było fabrycznie nabite na 30m instalacji, u mnie jest w sumie 20, więc nie tu problem (urządzenie pracuje tak od początku, wcześniej nie zwróciłem tylko na to uwagi).
Zastanawiam się teraz jak podejść instalatora, który będzie się chciał wykręcić, a jak dla mnie coś tu nie gra - widziałem parę klimatyzacji, nigdzie nie było takiego czegoś...
Instalator wprowadził mnie też trochę w błąd, bo twierdził że daje gwarancję producenta, podbił kartę Samsunga, a jak się teraz okazało - nie ma autoryzacji hmm
Mogłem to sam wcześniej sprawdzić, niemniej zaufałem mu, był jak to się mówi "z polecenia"...

4

Odp: Samsung multi R32 (prod.2018) - dziwnie pracujący agregat zewnętrzny

Tym przelewaniem bym się nie przejmował . To raczej jest wina samego czynnika . U mnie już tak 3 lata syczy . Owszem jest to irytujące. Są testery kwasowaści . Są indykatory wilgoci montowane w wziernikach.