Temat: Jak wyregulować przegrzanie

Witam Kolegów . Temat jest nietypowy. Objaśnię pokrótce o co chodzi . Duży zespół hotelowo- resturacyjny ( stare wielkie stodoły , pałac, 5 sal weselnych ) Zwiedzanie instalacji zajęło mi 1,5 godziny ....itp. Ktoś wiele lat temu zbudował  5 central wentylacyjnych i jeden układ wody lodowej . Na temat central mógłbym napisać książkę ( ręczna robota - od początku do końca Wszystko wykonywane na miejscu z kątowników i blachy aluminiowej ) W tych centralach umieścił chłodnice freonowe. Chłodnice zbudowane są według powtarzającego się schematu. Każda chłodnica ma średnio 4-5 niezależnych sekcji - obwodów freonowych . Odseparowanych galwanicznie . Do każdej sekcji freonowej podłączony jest jeden skraplacz . Średnio na jedną centralę przypada 4-5 skraplaczy po 10 do 14 kW każdy . Pracują sekwencyjnie . Wszystkich skraplaczy jest około 30 szt . Są to amerykańskie skraplacze o oznaczeniu See Below lub  T(S)4BX036G/ Wentylator u góry, chłodnica na około, w środku sprężarka . ON/Of . bez żadnej automatyki , tylko stycznik ,presostat wysokiego ciśnienia. Nie ma żadnej kapilary ani TZR . Teraz przystępuje do meritum . Człowiek który to zbudował (już nie ma z nim kontaktu - choruje ) zrobił rzecz następującą . Rurę cieczową przed wejściem do chłodnicy zgniótł szczypcami przed wejściem do sekcji chodnicy . Na zdjęciach . Problem jest następujący . Wszystkie układy są na R410A. Ciśnienie po stronie wysokiej wynosi około 22 bar po stronie niskiej 4,5 do 5,5 bar. Rury są oszronione . Powoli się obladzają . Niezależnie od ilości czynnika ( eksperymentowałem z różną ilością czynnika) . Chcę to przerobić aby odparowanie było na dodatnich wartościach . Okoł 4-8 st C . czyli około 8 bar , a nie 5,5 bar. Co koledzy proponujecie ? Wstawienie kapliary ?

Ostatnio edytowany przez jacek 64 (2020-08-02 18:24:39)

Post's attachments

20200711_125342 (1).jpg 251.96 kb, nigdy jeszcze nie pobrano pliku. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

2

Odp: Jak wyregulować przegrzanie

kolejne zdjęcie

Post's attachments

20200711_125350 2.jpg 127.73 kb, nigdy jeszcze nie pobrano pliku. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Jak wyregulować przegrzanie

kolejne zdjęcie

Post's attachments

20200803 1228_ 3 pl.jpg 532 kb, nigdy jeszcze nie pobrano pliku. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

4

Odp: Jak wyregulować przegrzanie

jacek 64 napisał/a:

Co koledzy proponujecie ? Wstawienie kapliary ?

Raczysz sobie żartować??? Przy tych mocach? Tylko TZRy.
Ze zdjęć wynika, że instalacja była przerabiana. Może wcześniej był inny czynnik?

jacek 64 napisał/a:

Każda chłodnica ma średnio 4-5 niezależnych sekcji - obwodów freonowych . Odseparowanych galwanicznie . Do każdej sekcji freonowej podłączony jest jeden skraplacz . Ś

Ciekawe jak są odseparowane GALWANICZNIE???
Na pierwszym zdjęciu widać kolektor z wlutowanymi czterema rurkami bez rozdzielacza(!!!), więc chyba nie jest tak jak piszesz.
Może narysowałbyś schemat hydrauliczny?
Ogólnie koszmar.
Aby to poprawić potrzeba sporo czasu i części, a przez to i kasy. Ciekawe czy właściciel się zgodzi, bo pewnie jakoś to działało, a ten chory szpercór to musiał niezłą nawijkę sadzić. Także masz trudną sytuację negocjacyjną.

Odp: Jak wyregulować przegrzanie

Jeżeli dobrze zrozumiałem to jedynym elementem dławiącym na układzie jest pozaginana kombinerkami rurka? Chciałbym poznać tego majstra.
Jeżeli to na 410 to spokojnie dobierzesz tzr.

6

Odp: Jak wyregulować przegrzanie

Na pierwszym zdjęciu widać 3 obwody . Rura cieczowa ( zagnieciona 3 razy ) i rura gazowa. Poniżej jeszcze dwa takie same obwody . Przez separację galwaniczną rozumiem to że chłodnice składają się z 4 sekcji . Każda zasilana jest osobnym agregatem . Są to osobne 4 układy freonowe , które się nie łącza . Są wbudowane w jedną chłodnicę . Te układy pracują tak od 6 lat . Obladzają się rury i zawory gazowe . Pisałem o kapilarach ponieważ identyczne sprężarki widywałem w On-Off-ach kanałowych. Np klimatyzacja kanałowa o mocy 12 kW ( moc spręzarki około 4 kW ) o takich wartościach rozmawiamy . Nie ma tam żadnych TZRów  . Wszystkie te klimy są  na R410 A . Pisząc o skraplaczach o mocy 10-14 kW mam na myśli moc chłodniczą .

Ostatnio edytowany przez jacek 64 (2020-08-03 19:00:52)

7

Odp: Jak wyregulować przegrzanie

Montaż elementu rozprężnego niewiele wniesie w tej sytuacji. Fundamentalny błąd to kaskadowe ustawienie parowników, gdzie tylko pierwszy z nich może być prawidłowo obciążony, a kolejne będą miały już mniej mocy, chyba że agregaty zostały dobrane wydajnością do tej sytuacji.
Druga sprawa, to wydatek powietrza dla tej ilości zainstalowanej mocy chłodniczej - raczej na pewno jest niewystarczający.

8

Odp: Jak wyregulować przegrzanie

Nie rozumiem określenia "kaskadowe ustawienie parowników" ? One pracują równolegle . Automatyka jest tak zaprogramowana , że startuje pierwszy , potem dołączają sie następne . Po osiągnięciu założonej temperatury - wyłączają się wg. jakiegoś klucza . Każdy ze skraplaczy zajmuje w chłodnicy np 25 % chłodnicy. Tutaj nie ma 4 chłodnic - jedna za drugą . Więc nie ma  kaskady . Jeżeli załącza się jeden skraplacz to tylko 25 % przepływającego powietrza jest schładzane , reszta przelatuje przez "ciepłą" część chłodnicy .

9

Odp: Jak wyregulować przegrzanie

Na pierwszym zdjęciu widać, że parowniki ustawione są jeden za drugim względem przepływu powietrza. Może jakby zdjęcie było z większej perspektywy to byłoby to bardziej oczywiste.

10

Odp: Jak wyregulować przegrzanie

Zamontuj odpowiedni TZR z dysza dobrana do.mocy kompresora

11

Odp: Jak wyregulować przegrzanie

Montuj tzr , na kapilarze w razie problemów nic nie wyregulujesz.