Temat: Uprawnienia i Własna działalność

Cześć,
Mam kilka pytań, od dłuższego czasu interesuje się tematem klimatyzatorów i załapałem Bakcyla. Udało mi się uzbierać trochę gotówki na rozpoczęcie działalności oraz sprzęt niezbędny do tych prac, tylko mam problem ponieważ nie wiem jakie uprawnienia będą mi potrzebne oprócz F-Gazów, uprawnień elektrycznych do 1Kv. Głównie chce zakładać klimatyzatory do 3,5kW w domach jednorodzinnych, blokach itp. Będzie to ?dodatkowa? praca przynajmniej na początku, ponieważ pracuje na etacie na 3 zmiany i chce robić coś więcej.
Jeśli chodzi o popyt na tego typu usługi w mojej okolicy jest dosyć spory a firm które specjalizują się w tym temacie jest bardzo mało, dlatego myśle ,że warto zacząć coś działać.

No i jeszcze pytanie oczywiście bardzo chciałbym się jeszcze podszkolić w tym temacie, wiec gdzie polecacie się zapisac ponieważ Akademi klimatyzacji itp jest naprawdę sporo.

Ostatnio edytowany przez Daniel_S (2020-11-22 15:06:21)

2

Odp: Uprawnienia i Własna działalność

Wszystko jest stosunkowo proste jak chcesz się tym zająć zaangażować na 100%
Koszt wyposażenia jaki jest faktycznie potrzebny by przejść UDT to koszt od 10 000 ale wystarczy coś dobrego młotowiertarka z HILTI i jedno elektronarzędzie będzie kosztowało 10tysięcy .

Do małych splitów potrzebujesz busa plus wyposażenie ... ktoś kto jest w branży zbierał dobre narzędzia latami
gdybym ci napisał o co mają instalatorzy na samochodach to praktycznie bus to najtańszy element wyposażenia ... bo regały narzędzia kilkukrotnie podnoszą jego wartość i tak jest praktycznie w każdej firmie .

Certyfikacja i szkolenia około 7000 Wszystkie FGAZ i 1KV personalne i przedsiębiorcy

https://www.udt.gov.pl/szwo-i-f-gazy
https://www.udt.gov.pl/index.php?option … temid=1553
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDet … 0170002410
https://prozon.org.pl/szkolenia-f-gazowe,231,pl.html
https://prozon.org.pl/szkolenia-lutowan … 41,pl.html

https://prozon.org.pl/uprawnienia-dla-n … 58,pl.html

Na początku koszta przerażają ale wystarczą 2 dobre sezony w splitach by na wszystko zarobić pod warunkiem że będziesz równie dobrze handlował do montował . Opinia w tej branży jest bardzo ważna ja 99% swoich klientów mam z polecenia . Jeden niezadowolony przerywa wianuszek .

Jak chcesz to potraktować jako dodatkowy zarobek na wolne dni od normalnej pracy to moim zdaniem nie warto i szkoda czasu .

forum.klimatyzacja.pl

3

Witam
Mnie również interesuje powyższy temat i tak jak kolega chciałbym zająć się tym dorywczo. Mam w montażach dwu letnie doświadczenie i małą bazę przyszłych klientów .
Nie rozumiem dobrze kolegi o co chodzi z tymi 10tys zł za hilti i przejściem UDT . Może kolega wyjaśnić i rozwinąć bardziej ?
U mnie sytuacja wygląda tak że SĘP 1kV posiadam ,F-GAZ zamierzam do końca roku zrobić. Większą część narzędzi posiadam niezbędnych do montażu. Chciałem założyć firmę na mały ZUS i sprawdzić się w tej branży .
Jak by ktoś był w stanie doradzić jak postawić pierwsze kroki byłbym niezmiernie wdzięczny .
Zamierzam głównie skupić się na montażach ,modernizacjach i przygotowaniach instalacji do montażu w czasie budowy . Konserwacja i serwis wyłącznie swoich prac .

4

Przeczytaj ustawę .
Przeczytaj jakie narzędzia musisz posiadać zgodnie z wytycznymi narzędzia od 10Knetto
Zgłoś się na szkolenia personalne od 3K netto
Załóż firmę ...
Rejestracja firmy w : DBO CRO śmieci i obrót gazami
Przygotuj procedury oraz miejsce pracy do certyfikacji UDT
Nawiąż współpracę z firmą do której będziesz musiał przekazywać gaz chłodniczy do utylizacji
Zgłoś firmę do UDT w celu otrzymania FGAZ przedsiębiorcy około 2kNetto
Jak bym o czymś zapomniał to niech szacowne grono dopisze coś od siebie

5

Przerąbane!!!
Żeby zakładać sobie spliciki tyle kasy i wiedzy trzeba wydać!
Szok!
!:)))

6

Jak nie macie doświadczenia , będzie ciężko . Kilka poważniejszych wad montażowych ,serwisowych i  w mniejszych miejscowościach w których chcecie działać jesteście spaleni.

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

7

Możesz pójść do lokalnej firmy i po godzinach sobie u nich dorobić.Inaczej niema szans przetrwania jednocześnie prowadzić firmę i być u kogoś na etacie.Nawet jak zrezygnujesz z etatu to i tak lekko nie będzie.Musisz pamiętać że w jednoosobowej działalności jesteś wszystkim.Prezesem,Dyrektorem,Technikiem,Pracownikiem,Handlowcem,Logistykiem,Pracownikiem Biurowym i po części Księgowym Do tego dochodzą procedury i uprawnienia o których wspomnieli koledzy.To duży ciężar psychiczny i fizyczny do ogarnięcia a czasy majstrowania z "narzędziami" w kombi już się skończyły i prędko nie wrócą.Dzisiaj musi być wszystko w klasie A Dwa busy dwie ekipy i dużo zleceń ...

Ostatnio edytowany przez MarioO (2020-11-27 19:02:59)

8

miezala5
Kolego zdawałem sobie od początku że to nie jest hop siup 5k zł i zaczynam
Od początku wiedziałem że to nie jest F-Gaz bus i zaczynam. Jak wymieniłem
wcześniej mam doświadczenie w montażach i pracowałem w dobrze doposażonej firmie,
lecz szefowie nie mówili mi jak to wygląda procedurowo. A że jestem ciekaw ,po prostu pytam. Po to jest forum ,że wiedzą się dzielić.
MarioO
Dzięki za opinie i potwierdzenie .
DBKlima
Dziękuje za rozwinięcie wątku. Po części uświadomiłeś mnie że jest jednak więcej barykad na tej drodze. Fajnie że rozwinąłeś temat wszystkich instytucji które są istotne i bez nich ani rusz. Na ten rok temat na pewno odpuszczam bo przerasta mój budżet na inwestycje.

Ale chciałbym zadać jeszcze jedno pytanie które mnie nurtuje
A mianowicie - posiadając uprawnienia F-Gaz oraz sprzęt i doświadczenie czy mogę zamówić split +agregat i zamontować osobie trzeciej (tj. Osoba która mi ufa i chce być potencjalnym klientem ) wystawiając karte instalacji i protokół szczelności na moje nazwisko i numer F-Gaz??

9

Moim zdaniem nie, mógłbyś bez UDT chyba założyć splita kupionego przez Klienta. Karta gwarabcyjna w większości będzie ważna jak posiadasz Certyfikat Autoryzacyjny danej marki.