Temat: Mała komora do mrożenia

Witam Wszystkich serdecznie,

Chciałbym prosić szanownych Kolegów (i Koleżanki jeśli tu są  smile ) o pomoc przy budowie urządzenia do szybkiego/głębokiego zamrażania produktów spożywczych w zastosowaniu domowym. Zaczęło się od tego, że dostałem w rozliczeniu sprężarkę UNEK 2134GK na czynnik R404A (leżak magazynowy) i chciałbym zrobić z niej jakiś użytek. Mamy małe dzieciaki, więc chciałoby się przechwycić jak najwięcej natury w sezonie. Poza tym w moim warsztacie od czasu do czasu potrzebuję łączyć elementy wykorzystując połączenie skurczowe (jeden element nagrzewamy drugi chłodzimy, a po złożeniu i wyrównaniu temperatur mamy bardzo fajne połączenie).


1.    Założenia/cel budowy urządzenia
a.    urządzenie ma służyć do użytku domowego (nie profesjonalnego, będzie używane raz na jakiś czas)
b.    chciałbym chłodzić możliwie szybko (żeby zachować wartości) do możliwie niskich temperatur (np.-40)
c.    jednorazowo zamrażałbym do kilku kilogramów żywności (owoce/warzywa/mięso),
d.    konstrukcja ma być możliwie budżetowa ? tj. chciałbym wykorzystać posiadaną sprężarkę oraz zbiornik 50l + dokupię niezbędne elementy
e.    urządzenie będzie pracowało w garażu, gdzie temperatura otoczenia waha się w granicach 15-25*C w ciągu roku


2.    Plan budowy:
a.    Chciałbym sam zgromadzić potrzebne elementy oraz wstępnie je złożyć (stelaż, konstrukcja mechaniczna, mocowania, obudowa, izolacja etc?)
b.    Lutowanie, napełnienie i uruchomienie chciałbym zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi urządzeń chłodniczych

Po przeszukaniu forum natknąłem się na podobny wątek ? tam autor wykorzystuje zbliżony agregat (nieco mocniejszy) oraz cylindryczną komorę 50l. Parownik wykonał nawijając miedzianą rurkę na tą komorę fi = 10mm i długości 16m, a na to poszła izolacja. Dzięki temu udało mu się osiągnąć temp. w okolicach -40 stopni w komorze i ja też chciałbym pójść tą drogą (przy czym nie dotyczy mnie temat próżni poruszany w wątku).
https://www.forum.klimatyzacja.pl/topic … atura-40c/A teraz pytania:
- Jaka powinna być długość parownika w postaci miedzianej rurki, żeby uzyskać jak najlepszy efekt chłodzenia i nie uszkodzić (nie zalać) agregatu? Prawdopodobnie im więcej tym lepiej, ale nie chciałbym przesadzić? Tam autor użył rurki 10mm 16m, a może lepsza byłaby cieńsza i dłuższa? Koniec końców i tak zagadnienie sprowadza się do powierzchni parownika, ale czy objętość ma jakieś znaczenie?
- prawdopodobnie przyda się akumulator cieczy, czy tak?
- będę potrzebował term. zawór rozprężny + odpowiednią dyszę ? polecicie jakiś? Tam autor zastosował zawór z dyszą (-60 ? 10) od Danfossa.
- co jeszcze będzie potrzebne..?


Z góry dziękuję za sugestie i wyrozumiałość ? jak widać nie jestem ekspertem  smile .

2

Odp: Mała komora do mrożenia

500 236 866, zapraszam

forum.klimatyzacja.pl