1

Temat: Klimatyzacja do domu - salon + kuchnia + korytarz - ~50m2

Cześć,
Mam do Was dużą prośbę, potrzebuję pomocy w doborze mocy i lokalizacji klimatyzatora do nowo budowanego domu. Rzut na dole (lekko zmodyfikowany projekt Kordian Archetonu). Info o domu:
1. Max zapotrzebowanie na ciepło (ogrzewanie): ~6kW (cieplowlasciwie.pl)
2. Salon od strony południowej, południowo-zachodniej (lekka odchyłka na zachód)
3. Główne ogrzewanie to podłogówka zasilona prądem (tu jeszcze nie wiem, czy pompa ciepła P-W czy kocioł elektryczny (zależy od tego, czy będę miał dofinansowanie na 10kWp paneli na dachu czy też nie).
4. Klimatyzator pełniłby nie tylko funkcję chłodzenia, ale również (a nawet głównie) grzania (coś ala backup i dopełnienie głównego źródła zasilania, ot taki ?substytut kominka?). Czyli np. Kospel 8kW + klimatyzator z funkcją grzania (celuję w taryfę nocną, max dogrzewam klimą).
5. Duża akumulacja (silikaty + strop monolityczny)
6. Salon 30m2, kuchnia 10m2
7. Rekuperacja
8. Jednostkę zewnętrzną chciałbym zamontować od północy "na ziemi", aby nie hałasowała (możliwe, że będzie stała obok jednostki zewnętrznej pompy ciepła, na ścianie przy maszymowni po stronie północno-wschodniej).

I tu mam pytania:
1. Gdzie umieścilibyście w salonie jednostkę wewnętrzną? Myślę o ściance przy spiżarni (tam teraz narysowałem klimę), lub na ścianie "łazienkowej" (w tej wnęce przy drzwiach będzie sofa, TV na ścianie po drugiej stronie obok dużego okna). Muszę przygotować kanalizację? .
2. Czy jest sens montować rolety zewnętrzne (ochrona przed słońcem)? Jak już to rozważam max 3 rolety, okno w salonie 300x170 (południe) i dwa okna 210x150 w sypialniach (zachód).
3. Jak moc klimatyzatora w tym wypadku byłaby wg Was optymalna? Rozważam 3,5kW lub 5kW. W lecie chciałbym mieć możliwość zmniejszenia temperatury i wilgotności w budynku (głównie salon i kuchnia, reszta przy okazji?), ale jedynie o kilka stopni. W okresie przejściowym i zimie dogrzewałbym nią dom (rekuperacja troszkę ciepło rozrzuci po budynku), jako tańsze źródło ogrzewania (szczególnie w przypadku montażu kotła elektrycznego jako głównego źródła ogrzewania).

Rzut budynku poniżej:

http://robal.e-swidnik.pl/forum.klimatyzacja.pl/dobor_klimatyzatora_kordian.jpg

forum.klimatyzacja.pl