1

Temat: Kilka pytań odnośnie rekuperacji w domu parterowym

Cześć,
Mam do Was kilka pytań odnośnie projektu rekuperacji w nowym domu parterowym (stan uzyskiwania pozwolenia na budowę). Kilka informacji odnośnie domu - lekko zmodyfikowany Kordian z Archetonu, poddasze nieużytkowe, ocieplenie styro na stropie monolitycznym (rzut poniżej), dachówka ceramiczna, strop monolityczny, 3 osoby na stałe.

Plan:
1. Rekuperator o wydajności 300-400m3/h, lokalizacja albo maszynownia (nieco ciasno i głośno), albo garaż (nieco zimno ale cicho).
2. Wyrzutnia dachowa (np. Vilpe), czerpnia ściana północno/wschodnia (ściana lub podbitka) rury wentylacyjne po stropie pod styropianem (te zielone karbowane:)), rury do skrzynek rozdzielczych chyba ocieplone spiro.
3. Brak kominów (tylko kominki dachówkowe),

Pytania:
1. Gdzie zamontowalibyście rekuperator, garaż czy kotłownia (plusy i minusy chyba są znane, kwestia co wg Was przeważa?).
2. Jak wykonalibyście wentylację:
- maszynowni/kotłowni/pralnio-suszarni smile - tu myślę o 2 anemostatach po 1 rurze 75 (nawiew i wywiew), czyli went. mechaniczna,
- spiżarni - nawiew czy wywiew?
- kuchni - korci mnie okap wpięty do reku, bez silnika z filtrem przeciw tłuszczowym + dodatkowy filtr stożkowy - 2x rura 75 (tak wiem, niby nie zalecane rozwiązanie, ale przy indukcji i dodatkowych filtrach może da radę?),
- w dużych sypialniach rury 2x75 ale korci mnie ich podział, czyli 1x 75 środek garderoby i 1x75 sypialnia przy oknie
- wiatrołap (ogrzewany) - wystarczy 1x 75 wywiew, czy też lepiej nawiew + wywiew
3. Zakładam, że z rekuperatora powinny wyjść co najmniej 3 rury spiro do góry przez strop (2 skrzynki rozdzielcze + wyrzutnia dachowa), jak to zrobić aby nie było kolizji itp? Zostawić np 3-4x otwory np ~25cm w stropie dopasowując się do wyjść rekuperatora?
4. Jaką wyrzutnię dachową zastosować? Vilpe Scoop 200mm chyba nie spełnia wymogów prawnych (odległość od połaci dachu), niestety Flow 200 nie zmieści się za dachówkę (trzeba rzeźbić, no chyba, że wybrać tę opcję "szczytową"), czy zastosowanie 160mm Flow to dobry pomysł? Nie będzie wąskim gardłem? I czy warto zakupić wersję z ociepleniem, czy też nie ma to sensu w przypadku wyrzutni (tu słyszałem 2 skrajne opinie).

Z góry dziękuję za pomoc smile.

http://robal.e-swidnik.pl/forum.klimatyzacja.pl/rekuperacja_kordian.jpg

2

Odp: Kilka pytań odnośnie rekuperacji w domu parterowym

Kotłownia musi mieć oddzielną wentylację. Pomieszczenia typu: łazienka, spiżarnia, garderoba, warsztat/pracownia, kuchnia to  wyciągi. Sypialnie, salony, gabinety , pokój dzienny to nawiewy . Bilans nawiew/wywiew najlepiej jak jest równy. Co do określenia ilości rur na danym odcinku trzeba obliczyć jakie tam będą przepływy i na tej podstawie dobrać średnice i ilość rur. Przy wentylacji mech. dopuszczana jest czerpnio/wyrzutnia ścienna .

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Kilka pytań odnośnie rekuperacji w domu parterowym

Amfan napisał/a:

Kotłownia musi mieć oddzielną wentylację.

Czy aby na pewno? Jest jakiś przepis który to nakazuje? Mój przypadek zakłada grzanie prądem więc chyba to bardziej maszynownia niż kotłownia. Jakbym planował kopciucha lub kocioł gazowy z otwartą komorą spalania to tak, ale w tym przypadku? Wentylacje grawitacyjną planuję jedynie w garażu. Jeżeli się mylę i powinienem ją zrobić również w maszynowni, to proszę o argumenty "za".
Co do lokalizacji anemostatów nawiewnych/wywiewnych, chyba w powyższym przypadku montaż wywiewnego anemosatu w garderobie a nawiewnego w sypialni może mocno zaburzyć przepływ powietrza w budynku np. jak będą otwarte drzwi w 2 garderobach i zamknięte drzwi do sypialni to opór przepływu powietrza tu może być najniższy i większość wymiany powietrza będzie sypialnia > garderoba i mało zostanie dla łazienek? Nie lepiej zrobić nawiew w garderobach, czyli zamiast w sypialni robić 2x75 podzielić to na 2 anemostaty po 1x75 (jeden w garderobie)? No chyba, że mocno ograniczyć wyciąg w garderobie aby taką sytuację wykluczyć?
Dziękuję za pomoc wink

Ostatnio edytowany przez robal (2021-01-09 22:32:03)

4

Odp: Kilka pytań odnośnie rekuperacji w domu parterowym

A co masz w projekcie. Kotłownia , czy maszynownia. Może za rok stwiedzisz , że gaz lepszy.

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

5

Odp: Kilka pytań odnośnie rekuperacji w domu parterowym

Jeśli chodzi o szczegółowe pytania co do sprzętu to najlepiej wybrać ekipę, która realizuje projekt i sama potrafi dokładnie doradzić. Ja jestem zadowolony z Centrowentu (ok. Gdańska). https://centrowent.pl/

6

Odp: Kilka pytań odnośnie rekuperacji w domu parterowym

Jeśli w kotłowni jest kocioł kondensacyjny lub kocioł z zamkniętą komorą spalania wystarczy wykonać wentylację nawiewno - wywiewną z układu rekuperacji.
Nawiew i wywiew musi być taki sam a drzwi szczelne.
Wielokrotnie tak robiłem i zawsze było to zgodne z wytycznymi i odbiorami.

7

Odp: Kilka pytań odnośnie rekuperacji w domu parterowym

Tutaj już koledzy w wielu punktach odpowiedzieli na pytanie, więc nie będę się za bardzo dublował. Jeżeli masz wątpliwości to zleć wykonanie projektu centrali wentylacyjnej. Projektant wybierze najbardziej optymalne rozwiązania z tego zakresu.