Temat: O BDO raz jeszcze... Pomoc rejestracja, interpretacja.

Witam
Stoję przed czynnością rejestracji w systemie BDO. (Działalność o profilu montaż, serwis urządzeń klimatyzacyjnych)
Żeby wykonać to zgodnie ze sztuką przeczytałem sieciowe poradniki, ale też wykonałem telefon na infolinie BDO. Tak, udało się dodzwonić  wink . Rozmowa z Panią dolała więcej wątpliwości niż poprowadziła mnie za rękę.

Panowie jako, że rejestracja jest powszechna i obowiązkowa myślę, że pomożecie w interpretacji.
Może na wstępnie zaznaczę, że będę stosował umowy z klientami w których będę przenosił odpowiedzialność usuwania odpadów z montażu na klienta.
Nie wiem jak to jest z serwisem czy mogę taką samą umowę zawrzeć z klientem któremu w ramach gwarancji lub poza wymieniam np sprężarkę?
Wracając do rozmowy z infolinią. Pani chciała mnie przeprowadzić przez system rejestracji wniosku, ale nie doszliśmy do porozumienia. Znajomość przepisów była delikatnie przerzucona na mnie nie do końca czułem się komfortowo.
Po danych firmowych doszliśmy do pierwszego działu  nr 12. Kluczowa opcja Tak/Nie "Prowadzę działalność w zakresie obiektów liniowych". Odpowiedz niby brzmi tak, ale Pani powiedziała, że mogę zaznaczyć nie i wtedy pomijam rejonizacje i wszystko rozliczam z danymi siedziba - odbiorca odpadu. Dodała, że wtedy wypełniam tabelę dział 7 i tam powielam kody odpadów z 12.
Co o tym myślicie w świetle prawa czy taki zabieg jest dopuszczalny?

Druga kwestia. Gdy w dziale 12 wybieramy opcję Tak (Prowadzę działalność w zakresie obiektów liniowych). 
Jakie znaczenie ma wybór - na terenie całego kraju lub określamy konkretne gminy. Jakie za tymi wyborami idą konsekwencje? Teoretycznie wygodniej zaznaczyć cały kraj i nie dopisywać ciągle to nowych nieprzewidzianych  lokalizacji. 

Czy umowy z odbiorcami odpadów są wymagane? Jeśli okazyjnie "grzecznie" chcę oddać sprężarkę czy oddać czynnik do Prozonu.

Z góry dziękuje za rozjaśnienie i pomoc.
Pozdrawiam.

2

Odp: O BDO raz jeszcze... Pomoc rejestracja, interpretacja.

Tytanowy Janusz napisał/a:

Czy umowy z odbiorcami odpadów są wymagane? Jeśli okazyjnie "grzecznie" chcę oddać sprężarkę czy oddać czynnik do Prozonu.

Nie oddasz odpadów bez numeru rejestrowego który nadają Tobie jak rejestrujesz się w BDO.Zobacz ile zaczyna się tworzyć dzikich wysypisk przy drogach i po lasach z częściami do samochodów. Mechanicy którzy się nie zarejestrowali nie mają co z tymi śmieciami zrobić. Było to do przewidzenia i można takiego delikwenta zlokalizować .Są bazy CEIG i jest baza BDO.Generalnie uważam że to nastepny obowiązek który jest robiony na huraaaa i jest totalny kocioł

forum.klimatyzacja.pl

MarioO napisał/a:

Dzięki za zainteresowanie wink Widać temat mało atrakcyjny dla innych  big_smile
Źle się zrozumieliśmy o obowiązku rejestracji i nadania nr. w BDO każdy wie a jak nie to kiedyś się dowie jak kontrola wpadnie:).
Myślałem, że ktoś się podzieli swoimi doświadczeniami. Tak jak napisałem sugestia kobiety z infolinii aby nie zaznaczać obiektów liniowych spowodowała moja rozterkę. (na stronie BDO napisali, że infolinia udziela porad w zakresie prawa oczywiście niewiążących...) Dodam, że  przedstawiłem jej profil działalności...
Rozchodzi się o to czy zgodne jest to z przepisami i można to w ten sposób traktować , że tworzony odpad np wylutowana sprężarka trafia na samochód jadę do siedziby i wtedy generuje dokument przekazania odpadu. I za każdym razem tak robię gdy mam do przekazania tego typu złom czy czynniki. Wydaje się to wygodniejsze.

4

Na infolinii niewiele się dowiesz.Wejdź na stronę właściwego Tobie urzędu i znajdź nr tel do wyznaczonych przez urząd Inspektorów o ile uda ci się dodzwonić.

MarioO napisał/a:

Na infolinii niewiele się dowiesz.

To tak jak na forum  wink
Ty Rozmawiałeś z kimś z urzędu? Tworzą infolinie o BDO a ja mam urzędników molestować.  Spróbuję, pewnie na drzewo mnie wyślą.

6

Jeszcze masz opcję zajęcia się Twoimi sprawami jakiejś ogarniętej firmie, która zna przepisy 10x lepiej od urzędników.Ja mam taką jednoosobową firmę, która notabene zawodowo zajmuję się tym w wielkiej firmie, a jako dodatkową działalność za niewygórowaną stawkę zajmuję się moimi sprawami, BDO, opłaty środowiskowe (tylko raport zostający w firmie, bo jak limitu nie przekraczasz, to nie składasz np. wypalone paliwo).

obser napisał/a:

Jeszcze masz opcję zajęcia się Twoimi sprawami jakiejś ogarniętej firmie, która zna przepisy 10x lepiej od urzędników.

Fajna sprawa, ale to byłby przerost formy nad treścią. Rozumiem duże zakłady, tam następowały swojego czasu spore rewolucje, wdrożenia, audyty. Ale na boga nie w 1 osobowej działalności instalatorskiej. Psim obowiązkiem urzędników jest pomagać takim firmom. Niestety źle trafiłem na infolinii i Pani bzdur mi nagadała. Za dnia napiszę czego się dowiedziałem i doczytałem. Może ktoś coś od siebie dopowie. Ja wiem, że dla niektórych BDO po Fgazach UDTach i BDS. To kolejny bezpiecznik zawodowy  wink  Ostatnio zapytałem kolegę który serwisuje  jednostki na biurowcach w stolicy czy nie boi się konkurencji. Szczerze odpowiedział -bardzo dobrze będę miał więcej pracy  big_smile

8

Tytanowy Janusz napisał/a:

Fajna sprawa, ale to byłby przerost formy nad treścią. Rozumiem duże zakłady, tam następowały swojego czasu spore rewolucje, wdrożenia, audyty. Ale na boga nie w 1 osobowej działalności instalatorskiej.

Mylisz sie .Właśnie w tym cały ambaras że 1 osobowej firmie instalatorskiej masz tyle samo papierów do zrobienia co w dużej firmie z ta różnicą że w dużej firmie do tej roboty przydzieleni są odpowiedni pracownicy z odpowiedniego działu a w 1 os działalności robisz to wszystko sam...łącznie z rewolucyjnymi wdrożeniami itd. Niestety ale czas na zakładanie 1 os działalności się już skończył

9

I urzędnik chętniej skontroluje małą działalność, niż ma iść do wielkiej firmy, gdzie siedzi człek od danej dzidzine, obkuty wiele razy więcej od niego. A jak coś to dział prawny danej firmy z nim powalczy. Po co mu to, jak może się wykazać u p.Jóżka i zrobić wyniki. Jak @MarioO pisze, to może czas się nie skończył, ale trzeba stawiać w tej sytuacji na fachowców, co daną działkę Ci ogarną. Z tym BDO wcale niewielka kasa jaką płacę, a mam wszystko porobione na bieżąco. Podatkami i ZUS-em zajmuje się Biuro Rachunkowe, a i do F-Gazów mam fachowca, co można zadzwonić i popytać, bo bez niego bym tego nie uruchomił. I albo uruchamiasz dużą firmę i przeznaczasz 2 etaty na papierologię, albo podpierasz się fachowcami z danej dziedziny. Roczne opłaty dla wspomagających moje działanie nie przekracza połowy miesięcznej pensji pracownika z opłatami.

10

MarioO napisał/a:

Mylisz sie .Właśnie w tym cały ambaras że 1 osobowej firmie instalatorskiej masz tyle samo papierów do zrobienia co w dużej

No nie żartuj, o jakich "papierach" mówisz? BDO to system 100% online. Firmę prowadzącą montaże interesuje w zasadzie tylko KPO  i sprawozdanie roczne. Poza tym zgodnie z prawem odpowiedzialność za utylizację odpadów można w umowie przenieść na inwestora czego nie omieszkam robić. Nawet jeśli nie, to limit do którego odpady nie podlegają rejestracji (typu gruz, metal czy kartony) jest aż nadto  dla mojego profilu działalności.   
Czy uważasz, że średnia firma mająca np kilka ekip robiących dodatkowo poza klima np wentylację i może jeszcze mająca dystrybucję i wtedy są "wprowadzającymi do obiegu" mają tyle samo roboty w systemie co 1 samozatrudniony? Ja nawet nie  wiem czy w pierwszym roku działalności będę w ogóle coś oddawał przez BDO.

obser napisał/a:

I urzędnik chętniej skontroluje małą działalność, niż ma iść do wielkiej firmy

To jest tylko gdybanie do kogo chodzi urzędnik. Ja nie planuje żadnych stacjonarnych serwisów czy podejmowania się likwidacji starych urządzeń. Montaż i serwisowanie swoich instalacji taki jest priorytet. Z lektury forum takie podejście promowane jest przez wielu.
Mi przy f gazach wystarczyła pomoc firmy w której miałem szkolenie F-gazowe.

11

Najpierw się pytasz, bo masz kłopoty z BDO, a potem twierdzisz, że cała dokumentacja około środowiskowa i F-Gazowa to pestka. Jak masz takich Klientów, co to zobowiążą się na utylizację sami, to podziw. Moi są wybredni, chcą mieć wszystko uprzątnięte, przed oddaniem odkurzanie i dopiero odbiór. Zresztą inaczej sobie nie wyobrażam. Z tym limitem to też nie tak jak piszesz, robisz dokumentacje i jak nie przekroczy limitu w zł, to nie wysyłasz do Urzędu Marszałkowskiego, ale posiadać ją musisz. Zresztą widzę, że masz wszystko ogarnięte. Pomyślności życzę.

12

a to jak tak to przepraszam Tytanowy Januszu.Ja tylko z mojego 15 letniego doświadczenia dodałem parę zdań od siebie .Również życzę powodzenia...

13

obser napisał/a:

Najpierw się pytasz, bo masz kłopoty z BDO, a potem twierdzisz, że cała dokumentacja około środowiskowa i F-Gazowa to pestka.

Nawet nie wiesz jak bardzo spodziewałem się takiej odpowiedzi  big_smile  Nie wiem czy zauważyłeś ale clou problemu była kwestia rejestracji. Korzystanie z systemu gdy już jesteśmy zarejestrowani wg mnie jest dość dobrze zaprezentowane są filmy są pytania i odpowiedzi.

Jak masz takich Klientów, co to zobowiążą się na utylizację sami, to podziw. Moi są wybredni, chcą mieć wszystko uprzątnięte, przed oddaniem odkurzanie i dopiero odbiór.

Nie jestem firmą wyburzeniową i nie zostawię u klienta 3ton gruzu i stali. Mylisz pojęcia, sprzątania u klienta z zostawieniem u niego rzadko kubełka gruzu i pociętych kartonów z wytłokami to jednak inne parafie. Też nie wyobrażam sobie nie"wylizania" podłogi i ścian po sobie.

Z tym limitem to też nie tak jak piszesz, robisz dokumentacje i jak nie przekroczy limitu w zł, to nie wysyłasz do Urzędu Marszałkowskiego, ale posiadać ją musisz.

Limit w zł? Limity są wyrażane w tonach a dokładniej Mega gramach na rok.
https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2019000253101.pdf

Zresztą widzę, że masz wszystko ogarnięte. Pomyślności życzę.

Dzięki za życzenia, zawsze tak strzelasz focha?
Jak myślisz, ile jednoosobowych firm o "naszym" profilu ma na abonamencie człowieka od BDO?

Ostatnio edytowany przez Tytanowy Janusz (2021-03-16 20:26:54)

14

MarioO napisał/a:

a to jak tak to przepraszam Tytanowy Januszu.Ja tylko z mojego 15 letniego doświadczenia dodałem parę zdań od siebie .Również życzę powodzenia...

Też foch?
Zapytam serio zauważyłeś żeby ktokolwiek próbował odpowiedzieć merytorycznie na choć jedno moje pytanie?
W zasadzie to forum nie ma sensu można napisać masz pytania? Zatrudnij praktyka, inżyniera zakresu klimatyzacji i chłodnictwa!

Ja tylko z mojego 15 letniego doświadczenia dodałem parę zdań od siebie

Liczę, że jeszcze nie raz to zrobisz. Przykro mi ale elektroniczny system BDO z całkowitym wyłączeniem możliwości papierowej ewidencji przekazania odpadu funkcjonuje od początki 2020. 15 lenie doświadczenie nie ma tu  bezpośredniego zastosowania.

Pozdrawiam i mogę tylko zachęcić do merytorycznej rozmowy w zakresie przepisów środowiskowych i obsługi systemu BDO.

15

Prawdziwy z ciebie Tytanowy Janusz skoro podważasz wiedzę ludzi którzy przeszli przez niejedna certyfikacje f- gazy bdo bds itd itd borykając się z wszystkim z czym sie wiąże prowadzenie firmy.Obser ma rację Wiesz lepiej to postępuj według własnego uznania Często ludzie zadają na forum pytania i oczekują że ktoś upewni ich w ich własnych przekonaniach a jak tak się nie dzieje to oburzenie i nawet agresja lol

16

MarioO napisał/a:

podważasz wiedzę ludzi którzy przeszli przez niejedna certyfikacje

Nie bardzo rozumiem? Pytałem pomoc przy rejestracji w BDO Co mają do tego "certyfikacje"? 
Mam prośbę zacytuj gdzie moje"oburzenie i agresja"?...
Naprawdę nie wiem jak mam się odnieść do tego co napisałeś bo to nie ma nic wspólnego z przebiegiem rozmowy. Jeśli mi coś zarzucasz zacytuj. Zacytuj jak możesz jaką twoja wyłożoną wiedzę merytoryczną podważam?
Napisałeś dla mnie niezrozumiale i ogólnikowo że to nie czasy na jednoosobową działalność gospodarczą. No i że ludzie wyrzucają gruz do lasu. Gdzie tu gram odp na moje pytania w 1 postu? Spoko, lubię porozmawiać,  a nie uprawiać zapasy słowne. Wasze zdanie to "nie ma możliwości poradzenia sobie we własnym zakresie z BDO weź specjalistę". I na tym wymiana powinna się zakończyć, może kto inny pomoże.

Ostatnio edytowany przez Tytanowy Janusz (2021-03-16 21:41:54)

17

Człowieku to nie ja mam problem to ty masz problem.U mnie jest wszystko ogarnięte tak jak należy a przed tobą jeszcze długa droga o której nie masz jak widać pojęcia.

18

MarioO napisał/a:

Człowieku to nie ja mam problem to ty masz problem.U mnie jest wszystko ogarnięte tak jak należy a przed tobą jeszcze długa droga o której nie masz jak widać pojęcia.

Nie mam problemu, już się zarejestrowałem. Dzięki za pomoc!
Pozdrawiam.

19

no to w takim razie zdrowia życzę

20

Tytanowy Janusz, czyli znalazłeś odpowiedzi na postawione w pierwszym poście pytania.
Czy zechciałbyś się podzielić nimi tutaj?
Może komuś się przydadzą?

21

Wykaz odpadów dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji .
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo … 192531.pdf

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

22

3 punkt od końca.
https://bdo.mos.gov.pl/baza-wiedzy/ktor … estru-bdo/
Jeszcze tylko pozostaje kwestia przeniesienia odpowiedzialności na inny podmiot jako wytwórcy odpadów (gazów)

Ostatnio edytowany przez Amfan (2021-03-23 14:58:02)

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3