1

Temat: Klimatyzacja kanałowa - trochę pytań

Cześć, witam Szanownych użytkowników i gości foum!

Słuchajcie, jakiś czas temu psotawiłem energooszczędny jednorodzinny dom z dobra izolacją i dużymi przeszkleniami o 3 kondygnacjach (parter 106m2 użytkowej - reszta technika, piętro 150m2 użytkowej, poddasze 80m2 nieużytkowa - przestrzeń ogrzewana ciepłem bytowym).

Teraz, ponieważ 2 ostatnie lata słońce dawało nam sie latem we znaki - nagrzewa pomieszczenia przez okna, te będa miały zamontowane żaluzje, do tego ma zdolnosc akumulowania ciepła (rekuperacja, silka, na podłodze drewno) - postanowiliśmy zamontować kliamtyzację.

Konsultacji i pomysłów było sporo - od splitów per pokój (samych sypialni mam 5 + gabinet + salon i jadalnia na parterze), po instalację kanałową. Ta znów w dwóch wersjach - podłączana do systemu wentylacji oraz niezależna.

Nie będę was prosił o podpowiedź co do mocy jaką mam chłodzić, itd, bo to wynka z zysków (temperatur, itd), a to mamy policzone przez projektanta i przez inżyniera który projektował nam dom i robił jego charakterysytke energetyczną, oraz w praktyce zmonitorowane przez ostatnie dwa lata.

Mam jednak kilka pytań odnośnie założeń jakie do tej pory zostały przyjęte. Jeszcze słowem wprowadzenia dodam, że najbardziej przegrzewają sie pomieszczenia na piętrze (samo poddasze jest dogrzewane powietrzem idacym do góry z pętra - wypychanym na hol/korytarz i schody na poddasze przez rekuperację). Sam dach jest dobrze zaizolowany i są tam bardzo małe przeszklenia więc zimą nie jest zimno, latem ie jest tak gorąco jak bywa w pokojach na piętrze (w szczycie mieliśmy nawet 28 stopni).

Teraz zdecydowaliśmy, że korzystajac z konstrukcji poddasza i czesci pietra (konstrukcja drewniana dwuspadowego dachu schodzącego do poziomu piętra), mozemy dla pokoi na piętrze (wszystkich sypialni i gabinetu) wykonać wentylację kanałową. Zaś dla parteru - pomimo że mamy miejsce pod GK na jednostkę kanałową w holu, zamontujemy raczej split (salon z jadalnią ma około 50m2) + wygoda serwisowania i prostszy montaż).

Pytania moje, dotyczą różnego podejścia jakie się pojawiło wśród 3 z 7 firm jakie złożyły swoje oferty i propozyje wykonania instalacji, po wizytacji, pomiarach, zapoznaniu się z obliczeniami zysków itd, itp.

Załozenie jest takie, że 3 pokoje dzieciaków (16m2 każdy), wysokość średnia 2,7m, sypialnia moja (25m2, wysokość 2,5m), gabinet (12m2) i czytelnia/kącik zabaw i pracy (12m2) ogarniemy kliamtyzacją kanałową, rozprowadzoną poddaszem, zaś na parterze jak już pisałem, na 50m2 będzie split.

Pytanie 1:
- ile jednostek kanałowych?
Jedna firma zaproponowała dwie jednostki po 5kW, druga dwie jednostki po 7kW (aby był zapas) trzecia jedną jednostkę 10-12kW zależnie od producenta. Rozumiem zabezpieczanie się, ale jeżeli wychodzi, że potrzebujemy jakies 9-10kW przy obecnych warunkach (nie uwzględniajac, że zaraz dojdą żaluzje fasadowe ze sterowaniem, a na dachu (70%) będą panele PV, które jeszcze zmniejszą jego nagrzewanie się na rzecz grzania paneli - czy dwie jednostki po 7kW to nie przesada?

Pytanie 2:
- ile jednostek zewnętrznych?
Dla jednostki split na parterze naturalnie zaproponowano oddzielną jednostkę zewnętrzną (o jej dodatkowym wykorzystaniu dalej), natomiast dla dwóch jednostek kanałowych - znów różnie, jedna firma zaproponowała jedną jednostkę zewnętrzną, druga dwie oddzielne (lepsze, mniej awaryjne, cichsze, bardziej ekonomiczne). Zajmie to sporo miejsca. Uzupełniając - jednostki maja być zamontowane na parterze od strony północnej budynku, 7m niżej (względem kanałówek), a droga przewodów i rur do jednostek to jakieś 20mb.

Pytanie 3:
- skąd czerpać powietrze do klimatyzatorów kanałowych - uwzględniając obieg powietrza w

2

Odp: Klimatyzacja kanałowa - trochę pytań

Myślę, że te wszystkie informacje jakie chcesz wiedzieć usłyszałeś od instalatora ( siedmiu ). Byli tam ludzie i widzieli jakie są możliwości i oni najlepiej odpowiedzą na twoje wątpliwości. Wrzuć jakieś rzuty architektury ,zdjęcia, wymiary miejsc gdzie mają być urządzenia.Wtedy będzie można coś doradzić.

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

forum.klimatyzacja.pl

3

Można pokusić się o podpowiedź bez zagłebiania w temat!
Moja opinia jest taka że czym więcej jednostek kanałowych mniejszych da się (znajdzie dla nich miejsce) tym lepiej!
Po pierwsze kultura pracy mniejszej jednostki jest dużo większa.
Po drugie sterowanie będzie łatwiejsze i precyzyjniejsze!
Można te kanałówki podłączyć pod Jedną jednostkę zewnętrzną w systemie Multi.
Jak jest dużo miejsca nad pomieszczeniami to ja bym dał 5kw kanałówkę dla Dzieciaków,2,8kW dla Pana sypialni, i 3,5kW dla Gabinet i Pokój Zabaw!;)
Jednostka Multi 8kW powinna to pociągnąć zakładając nie równorzędność pracy lub 10kW.
Tak zaznaczam ja to widzę na podstawie Pana tekstu.
Panele PV mocno odbijają i wiem z praktyki że obciążenie ciepła mocno maleje!
Dla mnie najrozsądniejsze rozwiązanie dała firma 2 x 5kW i z nią bym rozmawiał czy jest miejsce na 3 razy kanałówka.
Pozdrawiam!

4

Moim zdaniem jest to dość poważna inwestycja. Są profesjonalne firmy projektujące wentylację, klimatyzację. I one powinny pod Twoje wymagania wykonać projekt. Potem ewentualnie mogą to skorygować ze zdaniem wybranego wykonawcy. Wykonywałem usługi pod przygotowany projekt i zawsze jakieś poprawki uzgadniałem z firmą projektującą, bo ta firma nie uwzględnia danej marki, tylko widzi to kompleksowo. Każdy instalator będzie dostosowywać projekt i wycenę pod zakładane przez siebie urządzenia. A po następne, już siedem firm poświęciło czas i pieniądze na wykonanie koncepcji, więc ilu jeszcze opinii oczekujesz? Robienie założeń na planach, nie widząc całościowo obiektu przy tak wielkiej inwestycji wg mnie mija się z celem.

5

Papier wszystko przyjmie!
Nie takie projekty mądrych projektantów się czasami poprawia i weryfikuje na budowie!:))
Tak że nie do końca jest tak jak piszesz

6

bo teoria rzadko idzie w parze z praktyką Bywa że ciężko przyjąć do wiadomości projektantowi że popełnił błąd

7

1. Trafiałem na dość rozsądne projekty, uzgadniałem zmiany.
2. Niedługo staniemy się instytucjami charytatywnymi, bo ktoś już siedem firm naciągnął na koszty i jeszcze chce więcej wyciągnąć na forum.
3. Kosztorys i projekt powinien być płatny (czas, paliwo, wiedza) i w przypadku wybrania danej oferty koszt ten pomniejszam o wartość inwestycji.
4. Tak miałem z projektem łazienki, bardzo dobrze i funkcjonalny wykonany projekt z którego skorzystałem i jestem mega zadowolony, ale musiałem zapłacić 1250 zł, albo kupić cały towar we firmie robiącej projekt. Po porównaniu cen opłacało mi się zapłacić za projekt, bo materiały do remontu kupiłem o ok. 6 tyś taniej. Ale projektantka super wszystko zaplanowała, szacun.

8

obser napisał/a:

4. Tak miałem z projektem łazienki, bardzo dobrze i funkcjonalny wykonany projekt z którego skorzystałem i jestem mega zadowolony, ale musiałem zapłacić 1250 zł, albo kupić cały towar we firmie robiącej projekt. Po porównaniu cen opłacało mi się zapłacić za projekt, bo materiały do remontu kupiłem o ok. 6 tyś taniej. Ale projektantka super wszystko zaplanowała, szacun.

Bo być może jesteś normalnym człowiekiem , wierz mi lub nie ale aroganckich chamów nie brakuje , którym się wydaje,że są panami świata, a ty kmiocie masz u nich  zapier... za miskę ryżu.

Ostatnio edytowany przez Amfan (2021-04-27 20:29:43)

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

9

A co Ty myślisz, że ja nie jeżdżę na wyceny? I już po minucie wiem, że jestem tam już jako któryś. I głupie gadki, żądania zrobienia projektu szkicowego, wyceny, kart katalogowych, itp. Pooglądam i stwierdzam, że niestety myślałem, że mniejsza robota, bo na tą nie mamy czasu. A oni nadal twierdzą, że chociaż mam zrobić szkic i wycenę.I wtedy pytam się ile są w stanie zapłacić za to. Mina niektórych warta miliony.

10

A już myślałem że jestem osamotniony w ocenie obecnego klienta!:))
Wszystko się zgadza i trzeba czytać każdą sytuację i człowieka osobno!
Jeszcze wizje lokalowe robię za free ale jak długo?
Pozdrawiam!
Robert

11

System vrf dwururowy plus j.w. dowolne wyjdzie najtaniej i najkorzystniej, producent dowolny chociaz ja polecam Gree lub Daikin