76

Odp: Pompa Ciepła- dobór komponentów

Cały świat posługuje się pojęciem pompa ciepła od ponad 130 lat. I nie jest to żadna nowość ostatnich lat.

Ostatnio edytowany przez p.obelix (2012-08-02 22:34:12)

TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy a nic nie działa,
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a nikt nie wie dlaczego.

77

Ja wolę pojęcie urządzenia do odzysku ciepła.Pumpa to nie spręża.A urządzenie do odzysku ciepła spręża. smile

Ostatnio edytowany przez klimatolog (2012-08-02 23:14:26)

Nie ja pierwszy zadam pytanie jak można zlikwidować swój profil.Co z Patuxem?

forum.klimatyzacja.pl

78

Tylko pompa ciepła nie odzyskuje ciepła a jedynie je przenosi z jednego miejsc w drugie. Tak jak pompa  wody która przenosi wodę ze studni do kranu na 5 pietrze. Ilość wody zależy od wydajności pompy a koszt od jej jakości.

79

To jaka jest w końcu różnica?Bo pompa ze studni pobiera wodę zimniejszą a oddaje użytkownikowi cieplejszą pobierając zyski z urządzeń przesyłowych zwanymi pumpami.Stwierdzenie zjawiska odzysku ciepła nie wiem dlaczego wszystkim kojarzy się z jednym.Ja nie zamierzam się ogrzewać tylko chłodzić.Tok myślenia dobry.Ale porównanie bez nadziejne.Sprężarki do pomp ciepła lepiej brzmi niż pompy do pomp ciepła.

Ostatnio edytowany przez klimatolog (2012-08-03 23:36:29)

Nie ja pierwszy zadam pytanie jak można zlikwidować swój profil.Co z Patuxem?

80

barbie napisał/a:

to żaden fachowiec .

Ty barbie jestes nidorozwinięty albo rozkojarzony. Od początku wątku pisałem że jestem laikiem (jeśli rozumiesz o czym piszę).  Teraz do innych czytających ten wątek. Nie udało mi się z budową PC. Dlaczego?  Niestety sprawdziły się moje podejrzenia że każdy fachowiec ma swoją filozofię tworzenia układów chłodniczych. Znalazłem sześciu chętnych do budowy PC. Niestety rozrzut propozycji i projektów był tak szeroki, że mojej LAICKIEJ, czyli niewtajemniczonej, zaczerpniętej w wiekszości z książek o chłodnictwie na poziomie średnim i wyższym wiedzy nie starczyło na roztrzygnięcie tego dylematu. Wybrałem PC PW francusko-japońskiej kooperacji i jestem b.zadowolony. Teraz gwoli wyjaśnienia: nie ujawniałem zamiaru zlecenia budowy układu chłodnikowi ponieważ chciałem najpierw nabrac rozeznania w kwestii projektu. W jednym z postów napisałem że DZ będzie w wodzie, w zalewie. To nie jest prawda. Niedaleko mojego domu przepływa spora rzeczka i ją chciałem zaprząc do ogrzewania. Co do R22, to o jego wycofaniu z użycia uświadomił mnie barbie, ale z nim z wiadomych względów nie chciałem polemizowac. Dalej twierdzę że projekt i poskładanie dowolnej PC dla domu jednorodzinnego zamknie się w 10 tyś. zł. Jest jeszcze parę rzeczy o których mógłbym napisac, ale kończę, bo na szczęście ten etap mam za sobą. W domu ciepełko:) Za wszystkich którzy próbują ominac zmowę cenową dotyczącą pomp ciepła trzymam kciuki. Dziękuję i wszystkiego dobrego.

Dodam na koniec: nie polecam instalatora [...] i firmy z którą akurat jest związany (teraz " [...]").
Powód: przede wszystkim nieterminowość i niesłowność.

Ostatnio edytowany przez r.tyrman (2013-04-11 01:54:43)

81

Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia podwyższa je i przekazuje do górnego żrudła czyli do c.o. Pompa ciepła nie służy tylko do transportu ale również podwyższą temperaturę pobraną z otoczenia.
Więcej info na stronie
www.eko-energo.pl
797 454 582

82

Nie spodziewam się tu kolejki chętnych i pomocnych w rozwiązaniu problemu
ale pytanie zadam.
Jakie zawory rozprężne zastosować do powietrznej pompy ciepła 8kW na R-290 z odwracalnym obiegiem. Pomijam EZR z uwagi na koszty.

Ostatnio edytowany przez Vlad24 (2013-04-25 08:36:19)

83

Odpowiedzi. Zawór rozprężny dwu kierunkowy na czynnik r-290 albo kapilare.

84

Który?
producent, typ, model, cena
kapilara odpada w przedbiegach

85

Tak jak się spodziewałem ...
nie ważne, ajk by jeszcze ktoś szukał to
nie ma co liczyć na wewnętrzny zawór zwrotny, w połączeniu z R-22 nie osiagalny
zatem musi być na bypassie zewnętrzny zawór zwrotny
Co do czujników, to ponoć te z wypelnieniem gazowym wytrzymuja do 100C w pracy i 150C chwilowo. Z wypelnieniem cieczowym 75C, w każdym razie mogą być TEX 2 lubTUBE, pewnie i inne, ale mi tego wystarczy.

86

Polecam zawory Danfoss. A po co tobie taka wytrzymałość 100C gdzie ty taką temperaturę osiągniesz?

87

pt 1000 tradycyjnie tzn te dodawane do sterowników danfossa z zaprasowaną tuleją sprawdzałem kilka razy i wyflacza je przy około 200 sprawdzałem w kolektorze solarnym i w przypadku wyższych temp przewód musi zmienić się na silikon

88

coldtherm napisał/a:

pt 1000 tradycyjnie tzn te dodawane do sterowników danfossa z zaprasowaną tuleją sprawdzałem kilka razy i wyflacza je przy około 200 sprawdzałem w kolektorze solarnym i w przypadku wyższych temp przewód musi zmienić się na silikon

A ja sądziłem że chodzi o czujnik TZR-a kto się pomylił ?

89

czlonek kcichik się pomylił
chodzi o tzr i jego czujnik na kapilarze
skąd 100C?
Przy grzaniu tzr przy skraplaczu bedzie mierzył temperature końca sprężania, przy chłodzeniu zamienią się rolami z tzr przy "parowniku"

90

Ten czujnik montujesz na ssaniu sprężarki za dochładzaczem cieczy. Za czterodrożnym.

Ostatnio edytowany przez p.obelix (2013-04-26 21:08:34)

91

Czy taki montarz jest zgodnynze sztuką? Wszędzie jak byk, by montować za parownikiem.
Pozatym drugi tzr będzie przy skraplaczu oddalony od sprężarki ok 7m, co z nim?

92

Najlepiej wstaw schemat instalacji bo za bardzo nie rozumiem twojej koncepcji.

93

mój błąd
nie doczytałem wątku i wyciągnąłem wnioski które wprowadziły zamęt
a faktycznie sam jestem ciekaw czy tzr się sprawdzi w tym zastosowaniu

94

mie mam go pod ręką i jestem poza domem

spróbuje opisać: dwa wymienniki lamelowy zewn i płytowy wew, dwie rury gazowa 1/2 i cieczowa, po stronie gazowej 4D, reneracyjny, separator sprężrka. Po stronie cieczowej tzr wew do chłdzenia, rura 3/8 do jedn zewn, regeneracyjny, filtr dwukierunkowy, wziernik tzr zewnętrzy do ogrzewania. Oba tzr mają obok wpięte bypassy z zaworem zwrotnym, by ciecz nie przeciskała się przez zawór w odwrotnym kierunku. To by było na tyle.

Ostatnio edytowany przez Vlad24 (2013-04-26 21:30:11)

95

Dorzucę, jeszcze dwa argumenty za stosowaniem 2 TZR zamiast jednego.
Pierwszy wyklucza zastosowanie wymiennika regeneracyjnego, bo po odwróceniu obiegu stanie się parownikiem i może kondensować pary zamiast je dosuszać.
Drugi, nie symetryczność  obu części układu wysokiego i niskiego ciśnienia, gdy zamontujemy ja jako split. W zwiazku z tym problemy z napełnieniem jej odpowoednią ilością czynnika.

96

Zrobisz jak chcesz ją bym to zrobił na jednym zaworze rozprężny elektronicznym np. Alco lub carel, Danfoss.

97

Wystaw fotki super pompy '

98

Kto?