Temat: Dziwny problem niestety :( z Toshibą

Witam. Tak się składa że częściowo wyczerpałem swoją wiedzę a mam problem z jedną klimą Multi Split RAS M18GAV-E na M10 i M13 SKV-E i podzielę się z Wami tym problemem licząc na to że co dwie głowy to nie jedna. Problem jest taki że po włączeniu Klim w funkcji chłodzenia czy to grzania jedna jednostka ( M10SKV-E) nie chłodzi ani nie grzeje ale jest sprawna elektronicznie. Ciekawostką jest to że jak tylko odpalę M10 na chłodzenie to ona oczywiście nie chłodzi a chłód dochodzi do M13 po mimo że ta jednostka nie jest włączona!!!!. Po dłuższym takim włączeniu osiągnęlibyśmy lód na parowniku. Teraz coś o montażu. Linie chłodnicze mają po ok. 5-6 metrów, Klimy pod sufitem a na balkonie stoi skraplacz. Oczywiście montaż wykonany w 100% bez błędnie. Nowe linie chłodnicze zabezpieczone przed wilgocią odpowiednie sterowanie odsysana próżnia i w ogólę wszystko idealnie bo sam to montowałem jak jeszcze się montażami zajmowałem. Klima ma ponad 3 lata i jak do tej pory sprawowała się idealnie. Teraz co sprawdzałem: zawory PMV działają bezbłędnie, czujki temperaturowe są o odpowiednich parametrach. Nawet robiłem celowy błąd montażowy zamieniając sterowanie z linią chłodniczą ale to nie dawało rezultatu. Zamieniałem też same zawory i nic to nie dawało. Krótko mówiąc jedna chłodzi i grzeje a druga nic a nic ?. W końcu podpiąłem się z komputerem który zdiagnozował układ pod względem elektronicznym i temperaturowym i zaworowym i z tego wyszło że niby wszystko działa prawidłowo to znaczy że zawory się otwierały i przymykały że czujki dawały odpowiednie parametry do startu sprężarki i elektronika Inverterowa też działa prawidłowo. Po kilku próbach tak się stało że raz oba urządzenia wystartowały na grzaniu prawidłowo ale po ponownej próbie znowu jednostka M10 nie dostawała chłodu ani grzania. I znowu po kilku próbach tak wyszło że nagle M10 zaczęła chłodzić a M13 nie dostawała chłodu ale znowu po paru próbach zamienił się błąd i stanęło że M10 nie dostaje chłodu. Po burzy mózgowej doszliśmy do wniosku że może świruje elektronika zaworów i wymieniliśmy ją ale po wymianie błąd się powtarza. Teraz mam inne przypuszczenie ale chętnie przeczytam co Wy na to. Oczywiście sprawy odpowiedniej ilości gazu są OK. Panowie, koledzy czekam na konkretne odpowiedzi. Jak ktoś by chciał zobaczyć DTR to mogę przesłać. Pozdrawiam

2

Odp: Dziwny problem niestety :( z Toshibą

Chciałoby się powiedzieć "że problem tkwi w zaworach" lecz po tym co opisujesz to na odległość można jedynie zgadywać.
Niesystematyczność tych objawów wskazuje na złośliwą usterkę,lub nałożenie się kilku.

forum.klimatyzacja.pl

3

150 razy tak robiłem. Urządzenie jest jednofazowe które działało tyle czasu bez awaryjnie. Dodam że montaż jest w mieszkaniu w apartamentowcu.

4

Awax zawory działają to znaczy otwirają się w zależności od zapotrzebowania na chłód. mają otwarcie minimum średnie i maksymalne otwarcie i to wyszło na kompie żę jest absolutnie OK.

5

xx napisał/a:

Niepomylił ktoś sterowania?

Czytaj dokładnie opis. Nie nie pomyliłem a wręcz celowo potem zamieniałem sprawdzając czy chłód dojdzie od dobrej jednostki do złej...

6

Wskazanie na kompie to jedno,a faktycznie nie musi tak być.
Jeżeli nas nie podpuszczasz to może będziesz zmuszony wlutować kilka zaworów serwisowych i zmierzyć rzeczywiste ciśnienia.Cudów nie ma

7

Awax nie robię jaj i nie podpuszczam....Nie muszę wlutowywać zaworów bo na jednym układzie mam ciśnienie a na drugim nie.

8

to może ktoś Tobie "spreparował awarię?

9

Awax nie i nikt do klienta nie wszedł na balkon na IV piętro aby zrobić awarię. proszę o konkretne opinie aby nie mieszać pustych postów. PLEASE

10

Skoro tam tyle elektroniki, to może stało się coś takiego, że zamieniły się adresy (gdzieś w oprogramowaniu) tych zaworów i otwiera się nie ten co trzeba.
Napisz jeszcze czy włączasz tylko tą M10 czy obie na raz? Ta M13 chodzi bez problemu? A jak sama pracuje to na M10 nie ma chłodu?

Kiedy wszystko inne zawiedzie - przeczytaj instrukcję.

11

To może usystematyzuj.Jeżeli na układzie "nie Masz ciśnienia to oznacza ,że nie puszcza zawór niezależnie co wskazuje komp.
Jeżeli test nic nie daje to ja sprawdziłbym newralgiczne elementy z pominięciem całej elektroniki

12

Włączając 10 ona nie chłodzi a 13 dostaje chłód. jeżeli chodzi o elektroniki to są dwie jedna od Invertera a druga od zaworów. Tą od zaworów wymieniłem ale problem się nie rozwiązał. Moje myślenie sprowadza się układu chłodniczego. skoro zawory się uchylają to gdzieś przed nimi blokowane jest ciśnienie. Zastanawiam się co się dzieje po między zaworem 4drogowym a zaworami bezpośrednio na dwa układy chłodnicze. Płyta inverterowa nie ma oprogramowania a płytka od zaworów ma oprogramowanie ale to sprawdzałem. Z 13 nie ma problemów. Tylko tak jak napisałem wcześniej raz się zawiesiła 13 i ona przestała chłodzić a zaczęła 10.

Awax jeżeli chodzi o zawory to one się uchylają bo widać ruch na kompie a potwierdza to czujka temperaturowa bo jest to monitorowane. Oczywiście luźno rozmawiamy

13

A próbowałeś odessać gaz i zamienić pary rur miejscami ? Czy problem się powtórzy na tej samej klimie ?
Może 10-ka jest w środku przytana jakimś brudem który lata tam i z powrotem , w zależności czy włączysz grzanie czy chłodzenie ...

14

Zamieniałem sterowanie czyli po włączeniu 13 powinienem mieć chłód na 10 a go nie mam a co lepsze że do 13 chłód dochodzi...

15

Może zawór sie uszkodził ? nie mówię o siłowniku tylko już o samym zaworze i nie przepuszcza w jedną i drugą stronę .

Nie daję łapówek i nie biorę łapówek ale zawsze można się ze mną dogadać

16

Byniu ale on raz mi uruchomił jednostki na grzaniu i chłodzeniu. Co dziwne raz tez zamienił się błąd i 13 nie chłodziła a 10 chłodziła.....

17

Na 100% "kulka" w rurce cool

18

mg napisał/a:

Na 100% "kulka" w rurce cool

Mg nie wchodzi w rachubę bo ja to montowałem smile..

19

W/g mnie powinieneś wlutować zawory serwisowe przy szwankującej jw.
To pomogłoby ustalić przyczynę wadliwej pracy.

20

może jakiś paproch się tam dostał po czasie  ze skraplacza i krąży w obiegu.

21

Byniu HGW nie mam pojęcia..... Tylko paproch musi byc naprawdę dziwny bo wlączając wadliwą jednostkę chłód idzie do nie włączonej 13.....

22

Bez rozpięcia jednostek i przedmuchania pewnie się nie obejdzie.

23

Nie wkurzaj się ale jest ewentualność że pomyliłeś rurki przy JZ, wiesz...czynnik LUDZKI  sad

24

Ale to działało ponad 3 lata. jedna klima chodzi tylko w nocy w sypialni a druga w salonie... To nie wchodzi w rachubę... błąd by wyszedł od razu po montażu..

25

No tak...