Temat: Uruchomienie klimy

Witam!
Prosze wesprzyjecie mnie w moich wnioskach:
Odpalilem w piatek pierwsza z trzech klim:
20m instalacji czyli o 15 wiecej od normy wiec 30g na 1mb czynnika R410 wiec dolozylem o,500kg
Warunki odpalenia idealne do ustawienia:tem.zewn. okolo 20C
                                                                   tem.wewn.okolo 23-24C
Spieszylem sie bo to piatek i  nie pomierzylem przegrzania ale na ssaniu po 10min ustabilizowalo mi sie wszystko na 6,2bara czyli -3
Wiem ze to za nisko i juz widze ze wyjdzie mi male przegrzanie bo szroni rurka ssawna razem z zaworem!
Jutro odpalam kolejne dwie klimy i dam troche mniej gazu wiec bede mial porownanie do ich pracy chociarz odleglosci przewodow podobne.
Wydaje mi sie ze w tej pierwszej bede odpuszczal czynnik az uzyskam odpowiednie przegrzanie w granicach 6-7K i nie bedzie mi szronic zawor!

Ogolnie klimy SD bardzo pozytywne wrazenie cichutka praca i wszystko poprawne no moze poza stelarzem pod jednostke wewnetrz. ktora bez przetloczen gnie sie jak papier ale to chyba pomalu standard!;)

Bardzo dziekuje za pozytywne rady!
Pozdrawiam!
Robert

2

Odp: Uruchomienie klimy

a w instrukcji jak pisze? ile g/mb?

Generalnie to nie ma znaczenia bo Twój tok myślenia jest dobry (oprócz tego że R410 się nie wypuszcza, powinienes go ściągnąć do butli i nabić ponownie cieczą (myślę, że dobijaleś cieczą...)) i na przegrzanie to nabijesz... odbierz priv.

.

forum.klimatyzacja.pl

3

ustaw klimę na grzanie i zmierz pobierany prąd .zasłoń przy chłodzeniu skraplacz tekturą,obserwuj ciśnienie i pobierany prąd .

miezala5 napisał/a:

Witam!

Spieszylem sie bo to piatek i  nie pomierzylem przegrzania ale na ssaniu po 10min ustabilizowalo mi sie wszystko na 6,2bara czyli -3
Wiem ze to za nisko i juz widze ze wyjdzie mi male przegrzanie bo szroni rurka ssawna razem z zaworem!
Jutro odpalam kolejne dwie klimy i dam troche mniej gazu wiec bede mial porownanie do ich pracy chociarz odleglosci przewodow podobne.

Robert

Witam

Oj, ja się zastanawiam czy nie przełamałeś tej ssawnej.

Pozdrawiam

Wszyscy, wszystko wiedzieli... a mój fotoblog?

5

Kurcze troche zakretow musialem pokonac na dystansie 20m ale uwazalem i mam nadzieje ze tylko przeladowalem troszku!
to 3,5 kw to 6i 10 te rozmiary dobrze sie klada!
Troche mnie nastraszyles bo tam juz rygipsiarze szaleja i 90% zabudowane!:( Najgorzej jak budowlancy wsadzili gdzies swoje lapska!Masakra jak trzy ekipy na budowie i poza spychologia budowlana jedni na drugich to jeszcze stoja nad toba i pytaja czy juz skonczyles!

Wyczytalem gdzies ciekawy pomysl na kulke!
Jak by co to puszcze kulkowa sade i bede wiedzial!
Swoja droga przy dlugim i zakreconym przewodzie to dobry sposob na sprawdzenie przed oddaniem!

Pozdrawiam!
Dziekuej za rady!Jutro bede wiedzial wiecej jak puszcze nastepne dwie jednostki!
Robert

p.s a jak kulka ugrzeznie to bedzie juz calkiem lipa!;)))
wszystko trzeba przemyslec!:))

Ostatnio edytowany przez miezala5 (2011-05-01 20:38:02)

Witam

A jaki masz model SD i jakiej rury 3/8 używasz? Chodzi o grubość ścianki.

Pozdrawiam

7

crocens napisał/a:

a w instrukcji jak pisze? ile g/mb?

Generalnie to nie ma znaczenia bo Twój tok myślenia jest dobry (oprócz tego że R410 się nie wypuszcza, powinienes go ściągnąć do butli i nabić ponownie cieczą (myślę, że dobijaleś cieczą...)) i na przegrzanie to nabijesz... odbierz priv.

tak dalem z instrukcji ze jak ponad 5m to na kazdy 1mb- 30g
Martwi mnie teoria z zalamana ssaca!:(
Tylko jak to dziala?
Tloczenie o.k na parowniku o.k i dmucha zimnym i jak para mokra wraca to sie jeszcze dlawi i ????
Wytlumaczcie mi!:)
Rozumiem ze jak za duzo czynnika to jest duzo pary mokrej ktora w miejscu gdzie nie ma izolacji (np.zawor) zaczyna pobierac cieplo i szroni!

8

stefanbud napisał/a:

Witam

A jaki masz model SD i jakiej rury 3/8 używasz? Chodzi o grubość ścianki.

Pozdrawiam

SDH 14-036W  on/off
rurka 0,8mm scianka - nie zastanawialem sie nad gruboscia scianki myslalem ze 0,8 to standart
Wiem jednak ze jak kladlem rurki od klijenta w zwojach po 47m w gladkiej otulinie to bardzo fajnie sie je kladlo ale mi braklo wiec dokupilem z neta w takiej chropowatej otulinie i jakas taka inna ta rurka byla jakby mniej elastyczna ale tez 0,8mm

Ostatnio edytowany przez miezala5 (2011-05-01 20:50:59)

Witam

Właśnie w tej gładkiej otulinie mają ściankę 1mm, a chropowatej 0,8mm. Wszystko jest OK, prawie. Te w chropowatej bardziej podatne są na załamanie. SD 15 powinna w czasie pracy wykazywać 7-8bara a Superheat 6-8K
https://lh3.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/Tb2vBkGnysI/AAAAAAAAAnA/dJyhU6AbUEc/s640/26042010306.jpg

Pozdrawiam

10

Hm?
Nie mam juz mozliwosci sprawdzenia instalacji!
Jutro poobserwuje uklad - uruchomie blizniacze jednostki zobacze czy beda podobnie pracowaly itp.
Jedno jest pewne 6.2 na ssaniu to za nisko!
Fajne te manometry elektroniczne!Nie stac mnie ale sobie kiedys takie sprawie!
Dziekuje bardzo za pomoc!
Pozdraiam!
Robert

11

Kolego przy tych parametrach temperatury którą podałeś to powinieneś mieć około 8 bar ciśnienie , zmierz przegżanie i dopiero wyciągnij wnioski bo to że pakowałeś czynnik na wage to nie znaczy że jset go tam wystarczająco. Może się okoazać że w układzie brakowało czynnika co często się zdai to co ty dodałeś to nadal jest za mało.

Nie daję łapówek i nie biorę łapówek ale zawsze można się ze mną dogadać

12

właśnie -objawy raczej na brak czynnika... albo... na zagniecenie cieczowej. troszkę nie pasuje tu szronienie ssawnej i zaworów. -wiec -

ewentualnie  jakieś zblokowanie parownika -za małe obroty wiatraka, przytkane część przepływu w jedn WEWNĘTRZNEJ...lub zalodzenie.

Ostatnio edytowany przez wit (2011-05-01 21:55:20)

13

temperatura parowania: -3*C
zaszrania zawór powrotny, temperatura rury: =< 0*C

Przegrzanie co najwyżej 3*C bez mierzenia smile
A więc albo za dużo freonu albo coś nie tak z parownikiem, np zamontowany za blisko sufitu, może zabrudzine filtry (np przez innych budowlańców).

Zgniecenie czy to cieczowej czy ssawnej spowodowaloby mocny spadek ciśnienia, poniżej -3*C a przede wszystkim dużo większe przegrzanie niż 3*C...

.

14

i jak tam twoje klimy? smile

.

15

byniom napisał/a:

Kolego przy tych parametrach temperatury którą podałeś to powinieneś mieć około 8 bar ciśnienie , zmierz przegżanie i dopiero wyciągnij wnioski bo to że pakowałeś czynnik na wage to nie znaczy że jset go tam wystarczająco. Może się okoazać że w układzie brakowało czynnika co często się zdai to co ty dodałeś to nadal jest za mało.

Chyba ta teoria jest trafna!
Dzisiaj odpalalem kolejne dwie klimy!Fabrycznie 0,78g juz po odkreceniu zaworow cos cienko poszedl gaz jak na taka ilosc!
Tym razem nie puszczalem gazu na nadmiar przewodow i odpalilem klime!
Poszla na 2bary jak doladowalem o,300 gram to skoczylo do 5bar dalej nie ladowalem bo bylo zimno!
Poczekam az sie ociepli ale dziwne zeby w trzech jednostkach zewnetrznych nie bylo gazu!Zanczy sie jest ale chyba bardzo malo!
Żal ze niemam maszyny do sciagania bo byl puscil jedna na czysto od poczatku i bym wszystko wiedzial!!!
a tak musze kombinowac dokladac gaz czy nie dokladac!
W jednej z j.zewnetrznych nie chodzi wentylator?Sprezarka pracuje a wentylator stoi?W on/off powinien chodzic razem ze sprezarka?W dwuch pozostalych chodzi?Co moze byc grane?Nowe klimy?
Ciezkie te moje poczatki!;)
Dzieki za rady i wyrozumialosc!
Pozdrawiam!
Robert

p.s mysle ze rurki sa o.k staralem sie ukladac dokladnie i uwazac
nie moglem pozaginac w trzech jednostkach az taki lewus nie jestem
Wszystkie trzy ida nisko:
do 1szej dalem 0,500g to idzie na 6,2bara
do drugirj dalem 0,300g to idzie na 5,5
do 3ciej 0,300g idzie na 5,2
  to wszystko ilosci na nadmiar rur plus w kazdej powinno byc 0,780g - jak sie ociepli to wybiore jedna i bede dokladal po 50gram do jakiegos zrozumialego efektu!

Ostatnio edytowany przez miezala5 (2011-05-02 21:32:10)

16

crocens napisał/a:

temperatura parowania: -3*C
Przegrzanie co najwyżej 3*C bez mierzenia smile
A więc albo za dużo freonu .

czemu przeczy niskie   -3*C parowanie.
pozostaje parownik -problem z "odbiorem chłodu" jest jeszcze opcja, że pomiar odparowania niedokładny...

za dużo freonu -co prawda wskazuje na to małe przegrzanie -ale wtedy raczej i odparowanie poszłoby w górę.
chyba, że nakłada się na siebie kilka przyczyn jednocześnie -i taka wypadkowa wychodzi...

generalnie mamy dwa sprzeczne objawy... małe przegrzanie i szronienie ssawnej -wskazują na przeładowanie układu.
czemu przeczy niskie ciśnienie parowania.

niskie odparowanie -wskazuje na zagniecenie  rurki cieczowej albo na za mało freonu... czemu przeczy małe przegrzanie i szronienie rurki ssawnej.

generalnie -jedyne, co tu pasuje i z niczym się nie gryzie -to coś nie tak z parownikiem.  zapchane filtry, zblokowany wentylator, zatkane otwory ssawne -bo za blisko sufitu itd. -coś nie tak wymianą ciepła z powietrza... -problem "z odbiorem chłodu"

Witam

Ale jaja big_smile

Pozdrawiam

18

6,2 bar na 410 to jest chyba coś koło -7,8*C... ale możecie mnie poprawić.
A to oznacza... też ciekawa sytuacja, przegrzanie maksymalnie 8*C, co może oznaczac odrobinę za mało freonu, ale nie na tyle by dojść do 8bar czyli 0*C, ale generalnie skłaniałbym się do zbbyt małej ilości czynnika + jakiś problem z odbiorem chlodu. Ale to tylko taka spekulacja...

.

19

crocens napisał/a:

6,2 bar na 410 to jest chyba coś koło -7,8*C... ale możecie mnie poprawić.
A to oznacza... też ciekawa sytuacja, przegrzanie maksymalnie 8*C, co może oznaczac odrobinę za mało freonu, ale nie na tyle by dojść do 8bar czyli 0*C, ale generalnie skłaniałbym się do zbbyt małej ilości czynnika + jakiś problem z odbiorem chlodu. Ale to tylko taka spekulacja...

I tak to narazie zostawmy!
Bede dodawal po 050g i zobacze do czego dojde!
Pozdrawiam!
R

Witam

On/off 2,5kW, długość instalacji ok. 15m
Ciśnienie pracy.
https://lh3.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/Tb8OuGdfCGI/AAAAAAAAAoE/4YBbyTJn-Ec/s640/13042011481.jpg
Przegrzanie par.
https://lh6.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/Tb8P4ZERA4I/AAAAAAAAAog/zXc7RmhK8Qc/s640/13042011482.jpg
Superheat.
https://lh4.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/Tb8O08tJYVI/AAAAAAAAAoI/GswZ1qJLFSg/s640/13042011483.jpg
Co i jak.
https://lh5.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/Tb8O311K5oI/AAAAAAAAAoM/MtFoXtd2FG8/s640/13042011484.jpg
Pobór prądu.
https://lh6.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/Tb8O8ak1DCI/AAAAAAAAAoQ/hq7kqJ82Qdg/s640/13042011485.jpg
Pomiar wlotu i wylotu
https://lh3.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/Tb8Oq5ss1UI/AAAAAAAAAoA/3aGRy8SfYj0/s640/13042011480.jpg

Ooo, tu może jest trochę za mało czynnika albo było za zimno na zewnątrz.

21

Testo 550, coś pięknego!  cool 0 obiekcji

miezala5 napisał/a:

I tak to narazie zostawmy!
Bede dodawal po 050g i zobacze do czego dojde!
Pozdrawiam!
R

Witam

Jak w ten sposób będziesz dodawał to dojdzie do orgazmu- jęczeć będzie sprężarka. Po tym będziesz na pewno wiedział że jest za dużo. Zrób to co Ci napisałem w mailu.

Pozdrawiam

23

Napewno ktoś mnie osądzi że opowiadam głupoty ale jakoś często mi sie zdaża że przy klimach typu NO NAME wychodzi mi dobre przegżanie i żeby mieć prawidłowy prąd ćiśnienie i temperatura parowania wychodzą poniżej prawidowych , nie jest to jakies duże odchylenie ale temperatura parowania schodzi poniżej zera. Gdybym chciał uzupełnić czynnik i uzyskać temperaturę odpaorwania powyżej zera to kompresor pobiera już prąd nominalny i widac że klima się męczy , Przy prawidłowej pracy czy li to co pisałem wcześniej rurki nie szronieją choć jest poniżej zera ze względu na przegżanie (około 6-8 st). Parametry powietrza wylotowego z klimatyzatora też są zadowalające . I co wy na to ? Ja uważam że w klimie takim najważniejszym parametrem jest temperatura przegżania .

24

byniom napisał/a:

Ja uważam że w klimie takim najważniejszym parametrem jest temperatura przegżania .

wszystkie są ważne.

prąd -poniżej nominalnego lub nominalny.
przegrzanie 6-8

odparowanie -POWINNO być powyżej zera. Choćby ze względu na możliwość oblodzenia parownika i wycieków wody z tacy.
skropliny to sobie ściekają jak należy. Szron i lód rośnie często poza tacę i potem topiąc się cieknie po ścianie...
tak wiec odparowanie jest parametrem równie ważnym co przegrzanie i oba te parametry powinny być rozpatrywane łącznie.

dopasowanie obydwóch -bywa często kompromisem.
W tańszych klimach on-of -często wydajność sprężarki lub kapilara fabrycznie nie są dokładnie dopasowane -i mamy albo małe przegrzanie przy odparowaniu powyżej zerowym... albo ujemne odparowanie przy prawidłowym przegrzaniu.
Samą ilością czynnika tego się nie wyreguluje.
lekarstwo... ingerencja w budowę wewnętrzną JZ -i skrócenie kapilary. Czasem kapilara jest zwyczajnie zapchana. Jednak ostrożnie z tym skracaniem -łatwo napsuć zamiast poprawić -metoda dla osób naprawdę wiedzących o co w tym chodzi. I metoda pracochłonna kłopotliwa itp.
Poprawianie fabryki w nowych klimach to gest rozpaczy.

25

wit masz rację że wszytskie parametry są ważne ale mnie chodzi o to że te klimy naciągane nie uzyskują dodatniego odparowania więc bazuję sie wtedy na przegrzaniu , o pomiarze prądu nie wspominam bo to jest oczywiste że to się kontorluje.