Odp: Uruchomienie klimy

Witam

Wiecie co, wspomnienia wróciły. Znalazłem stary post, który napisałem 3 lata temu. On wciąż jest żywy.

Chodzę sobie po forach, czytam posty i zauważam wiele problemów instalatorów z próżniejszą acz nie odległą praca urządzenia które zamontowali. A to nieszczelna instalacja, a to szum w rurach, duże ciśnienie, małe ciśnienie, gorące sprężarki no multum tego jest. I najlepsze jest że w żadnym przypadku instalatorzy nie widzą winy po swojej stronie. Pisze ten post dlatego że nie miałem ichnych małych kłopotków a spróbuję odwrócić sytuację i pozwolę wam podpowiedzieć mi, jak należy robić żeby splitolić coś co jest proste ale wymaga swego. Jak to mówią że nawet młotek można popsuć.

Ja po dokładnym przemyśleniu umiejscowienia jednostek, dokładnym ułożeniu rur, dokładnym montażu jednostek wewnętrznej i zewnętrznej z użyciem poziomnicy, prawidłowym połączeniu złączek gwintowanych tj. obcięciu rury na wymiar, po usunięciu takiego dziwnego przewężenia które powstało po obcięciu, graduje i wykonuje kielich, oczywiście robię te wszystkie czynności jak najbardziej pionowo w kierunku ziemi i sprawdzam czy czasem nie zawieruszyły mi się opiłki z obróbki. Dokręcam złączki kluczem dynamometrycznym kontrując kluczem nastawnym i o zgrozo  yikes  kontruję również gdy dokręcam przewody przy jednostce zewnętrznej. Idę sobie spokojnie do jednostki zewnętrznej i podłączam pompę próżniową. Sprawdzam dokładnie czy mam po dokręcane węże i włączam ją- niech hula. Zaczynam sobie podłączać przewody elektryczne zawsze dobrane tak jak przewody chłodnicze do wartości w DTR urządzenia. To taka książeczka z dużą ilością obrazków i mało tekstu, parę tabelek, przeważnie na dnie kartonu, której nikt nie czyta. Elektrykę robię od piętnastu do trzydziestu minut. Jak nie zapomnę się to po 15- 20 minutach zakręcam zawór łączący pompę z jednostką na manometrze i wyłączam pompę próżniową( dla krótkiej instalacji około 5 mb). Odczekuję 15 minut i sprawdzam wskazanie manometru. Jeżeli zauważyłem spadek próżni lub jak kto woli wzrost ciśnienia, ponownie dokręcam połączenia i ponownie wyciągam próżnie. Jeżeli po 15 minutach nic nie ubyło to dobrze, ale jeżeli ubyło to źle. Dopuszczam niewielką ilość czynnika do instalacji około 5 bar i szukam ponownie przecieków z detektorem do nieszczelności dostosowanym do czynników chłodniczych o czułości do 2g/rok. Zawsze znalazłem przyczynę na łączeniach skręcanych.

Dobra zakładamy że już jest ok i przechodzimy do napełniania instalacji. Uruchamiamy jednostkę na chłodzenie pełna moc możemy ustawić to w dwojaki sposób np. pilotem lub włącznikiem serwisowym (obrazek gdzie się znajduje można zobaczyć w DTR (gdzie znaleźć ją pisałem wcześniej) i zauważamy takie dziwne wahania ciśnień na manometrze. Nie interesuje mnie to w ogóle. Mnie interesuje temperatura przeliczona czynnika. Ale jedna to za mało więc podłączam termometr do rury i tu pytanie dla was:

Do której rury podłączamy termometr?
a. gazowej
b. ssącej
c. tej grubej

Bo na pewno nie do:
a. cieczowej
b. tłoczącej
c. no tej cienkiej

Jak już mam te dwa parametry to mogę określić: czy urządzenie chodzi prawidłowo i czy jest odpowiednia ilość czynnika. To się tak ładnie z angielskiego nazywa Superheat. Ważna jest różnica temperatur. Dla czynnika r410a powinna wynosić od 6 do 10 K ( st. C), taką zaleca producent urządzeń montowanych przeze mnie, jeżeli jest większa to znaczy że i to następne pytania do was a jeżeli jest mniejsza to oznacza że...?

Jeżeli nie znacie odpowiedzi to ja wam odpowiem za jakiś czas. Ale na Boga nie opowiadajcie początkującym pierdoł typu jak coś źle chodzi to znaczy że czynnik trzeba dopuścić lub wymienić.

Aż się popłakałem... big_smile

Z tą próbą to już tak nie robię, nabijam azotem. Wiecie wyższa świadomość.

Pozdrawiam.

Wszyscy, wszystko wiedzieli... a mój fotoblog?

27

ja wolałbym mieć -2, -3*C parowania i dobre przegrzanie, niż 0*C parowanai i podlewaną sprężarkę...I jeżeli klient kupuje tani klimatyzator to musi się liczyć z problemami. A co do przeróbki, to wątpię, by chciał takową robić bo to wiąże się z kosztami a te chciał przecież ograniczyć...

.

forum.klimatyzacja.pl

28

Piekna instrukcja!
Mysle ze zrobilem wszystko jak piszesz!
plus na dlugosc przewodow musialem dodac 30g na 1mb powyzej 5m
No i jak juz pisalem zaczely sie rozne dziwne rzeczy!
U mnie przegrzanie jest za male!Wiec czekam na dlasza czesc wykladu!:)
Pozdrawiam!
Robert

p.s a jak w pomieszczeniu jest zimno i musze reka grzac czujnik to bede mial slaby odbior i niskie odparowanie!Tak?

Ostatnio edytowany przez miezala5 (2011-05-03 11:22:11)

29

crocens napisał/a:

ja wolałbym mieć -2, -3*C parowania i dobre przegrzanie, niż 0*C parowania i podlewaną sprężarkę...

ja wolę kompromis. Sprężarka zazwyczaj ma jakiś oddzielacz cieczy nassaniu. jak przegrzanie spadnie do 5 stopni -nic złego nie powinno się dziać. jak wzrośnie do 10 stopni to też nic się nie stanie. -czyli jest jakieś pole tolerancji.
podobnie -z parowaniem -jeśli jest 0*C to może być -jeśli jest +4*C to też dobrze... wiec też jakieś pole tolerancji. często da się tak dobrać ilość czynnika, że te pola się zazębią. Np. będzie przegrzanie 5*C a odparowanie +1*C... ewentualnie czujka termometru  na osuszacz przed sprężarką -czy tam przegrzanie jest większe... jeśli na rurce ssącej jest przegrzanie troszkę za małe -ale dalej na rurce wewnątrz jednostki rośnie i jest ok -to klima będzie hulać.
i zazwyczaj bezpiecznie można puścić. Inną metodą jest danie troszkę dłuższego rurociągu -bo opisywany problem najczęściej występuje przy krótkich rurociągach -często w dtr jest podawana minimalna długość rurociągu -i tego też trzeba się trzymać.

jeśli nie da się osiągnąć odparowania 0 -bo przegrzanie spada i spada -to tak lepiej mieć te minimum  5-6 stopni przegrzania i troszkę za niskie odparowanie... niż zdecydowanie za niskie przegrzanie i podlewaną sprężarkę
-święta racja crocens.

Czasem trzeba podjąć świadomą decyzję, że coś jest źle -bo inaczej się nie da.
Jednak -najlepszą świadomą decyzją jest, że więcej tego typu /modelu klimy nie montujemy -bo fabryka coś ******

miezala5 napisał/a:

Piekna instrukcja!
Mysle ze zrobilem wszystko jak piszesz!
plus na dlugosc przewodow musialem dodac 30g na 1mb powyzej 5m
No i jak juz pisalem zaczely sie rozne dziwne rzeczy!
U mnie przegrzanie jest za male!Wiec czekam na dlasza czesc wykladu!:)
Pozdrawiam!
Robert

Witam

Dalszy ciąg starych, odkopanych postów z serii - ale to już było...

...Jeżeli używasz zwykłych manometrów i termometru musisz sobie przeliczać różnicę.
http://images35.fotosik.pl/147/19c9b19845ebb4f8.jpg
Jeżeli ze wskazania manometru odczytasz temperaturę 0 st.a z termometru +10 st. to temperatura przegrzania wynosi 10 K. Dla lepszego zrozumienia, jeżeli temperatura odczytana z manometru wynosi +1 a termometr wskazuje +10, temperatura przegrzania wynosi 9 K lub trudniejszy przykład -1 na manometrze, +10 na termometrze to temperatura przegrzania 11 K.
Wiesz na co ja czekam, przez 10-20 minut (WAŻNE! czas zróżnicowany w zależności od urządzenia. Chodzi o stabilny w miarę stały parametr. Wskazania, wahają się raz w dół, raz w górę, nie interesuje mnie to w ogóle. A jeżeli chcemy potwierdzenia wyniku, należy wyłączyć i włączyć ponownie urządzenie, dodatkowo sprawdzić pobór prądu przez sprężarkę.) tak stojąc z rękoma w kieszeni? Czekam, na jeden parametr. NIE ciśnienie czynnika, NIE temperatury na wewnętrznej jednostce itp. Nic więcej nie jest mi potrzebne, żeby ,,określić'' prawidłową ilość czynnika w instalacji. Która ma ogromne znaczenie dla urządzenia, jego pracy, wydajności i energochłonności. Ten parametr nazywa się temperatura przegrzania(Superheat). Parametr jest stały, bez względu na ciśnienie i warunki zewnętrzne. Mając ten parametr, wiesz że, nie z czynnikiem jest problem. Jeszcze raz przypomnę że dla urządzeń klimatyzacyjnych typu split działających na czynniku R410A producent urządzeń które montuje określa się że jeżeli temperatura przegrzania mieści się od 6 do 10 Kelwinów (może być st. Celsjusza jak kto woli) to urządzenie chodzi prawidłowo. Tu jest zdjęcie z wyświetlonymi parametrami pracy.

http://images38.fotosik.pl/288/853d8e4460941ca5.jpg
Na zdjęciu jest trochę nie wyraźnie ale od góry, po kolei wygląda to tak:
1. Symbol czynnika R410A
2. Ciśnienie czynnika w trybie pracy chłodniczej to 7,1 bara
3. Temperatura czynnika wynikająca z jego właściwości to 0 st. C
4. Temperatura z czujnika termometru na rurze grubej to 10 st. C
5. Najważniejszy parametr Superheat (temperatura przegrzania) to 10 st. C, fachowo K.

Na Testo będzie to tak wyglądać, nie wszystko jest na jednym wyświetlaczu więc trzeba przełączać okienka:

http://images38.fotosik.pl/288/4363285c6116fd30.jpg

http://images44.fotosik.pl/292/54dd7fa5d467bceb.jpg

http://images43.fotosik.pl/292/b86b8f0d0fce51e5.jpg

Co z tego wynika? A no to, jeżeli jest większa niż 10K to znaczy że jest zbyt mało czynnika a jeżeli jest mniejsza niż 6K to oznacza że jest wprowadzone za dużo czynnika. Zakładając że mamy 8 mb instalacji chłodniczej, gdy producent urządzenia przygotował w nim czynnik na 5 mb musimy dopełnić instalacje czynnikiem w ilości 3mb razy (np.20gram/1mb) i ponownie zmierzyć ten sam parametr po ponownym restarcie urządzenia. Możemy to zrobić na oko. Ja to robię za pomocą wagi i dozownika. Nie musimy od razu ustawiać dawki wyliczonej z długości rur, nie raz jest tak że mniejsza ilość wystarczy.

Możemy też nic nie robić, ponieważ mieścimy się w widełkach czyli między 6 a 10K, tylko jeżeli producent określa takie widełki. Wiedza chłodnicza klasyfikuje tak parametry przegrzania:

dla klimatyzatorów 6-8K
dla chłodni 8-10K
dla możni 10-13K

i tego trzeba się trzymać. Natomiast co do ciśnień i temperatury odparowania to są wielkości wynikowe i jak dla klimy
odparowanie jest 0, +1 to przegrzanie powinno wynosić 8 bez znaczenia na gaz, ponieważ 0 odparowanie to 0, natomiast każdy gaz ma swoje ciśnienie pracy i jest to najmniej ważne. (cyt. radekklimat)

Ja osobiście trzymam się środka czyli 7-8K.

Pozdrawiam.

Idę na piwo http://emoty.blox.pl/resource/BottomsUp.gif

31

stefanbud, myślę, że należy coś sprostować.
Zbyt małe przegrzanie może oznaczać brak "odbioru chłodu" w parowniku, np. zabrudzony filtr, nieprawidłowy montaż...
Zbyt wysokie przegranie może oznaczać, że klima jest za mała (zdaża się w gorące dni...)

Ostatnio edytowany przez crocens (2011-05-06 16:35:13)

.

Witam

Wzorca się nie prostuje. Zakładamy że instalacja jest dobrze dobrana, rury nie zagniecione a elektronika reguluje pracą sprężarki...tyle mi przyszło po 5 piwach.

Pozdrawiam  wink

Witam

Ale na ten przykład weźmy klimę 3,5kW, stały przepływ czynnika, R407C. Uwagi klienta to brak prawidłowego działania w upały. Klima była przenoszona z innego pomieszczenia, po przecięciu rur okazało się że ,,gazu niema'' ale coś tam, coś tam... historia jakich wiele  lol
Klima jakich wiele.
https://lh5.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/TcqCHjlgOYI/AAAAAAAAAqA/XYP_rw-EX0c/s512/klima35kw.jpg
Podłączamy sprzęt.
https://lh5.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/TcqCI5YPBEI/AAAAAAAAAqE/4VQdDSwOSWk/s640/Przedpom.jpg
Po 15 minutach
https://lh3.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/TcqCKejrPhI/AAAAAAAAAqM/5dwG7OuxeH8/s640/poroz1.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/TcqCLSU7xPI/AAAAAAAAAqQ/3qQanFzT_O0/s640/poroz2.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/TcqCMaPUouI/AAAAAAAAAqU/Bp-WzdDYTrY/s640/poroz3.jpg
Temperatura z wlotu i wylotu(ta mniejsza to wylot)
https://lh4.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/TcqCJpLDlYI/AAAAAAAAAqI/DGZnPXMLm6E/s640/temp.jpg
Pobór prądu.
https://lh3.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/TcqCNsp29lI/AAAAAAAAAqY/HwszB-3NYlo/s640/pobor.jpg

Pytanie co określa mi wynik poboru prądu na tym przykładzie?

Pozdrawiam

34

Tak od siebie i dobitnie.Tylko idioci mierzą przegrzanie pomiędzy elementem dławiącym a ssaniem na sprężarce.To jest mierzenie przegrzania całkowitego.Ponieważ rurociąg od końca chłodnicy może przebiegać w warunkach wysoko temperaturowych.Fachowców obchodzi przegrzanie kończące się na końcu chłodnicy.Ale cóż TESTO ponoć bierze to pod uwagę.Moja córka posiada pewne programy.Czy dostęp do nich (TESTO takie czy owakie) uprawnia mnie do stwierdzenia że posiadam takie programy to się na nich znam? Niestety niektórzy twierdzą że gadżetami nadrobią wiedzę.

Witam

No tak, ale pytałem o co innego. Powiedź mi co widzisz po poborze prądu fachowcu  big_smile . Ty przecież widzisz przez dotyk i kierujesz się poborem. Więc mi nie ściemniaj tylko napisz dobitnie co diagnozujesz po tym amperażu.

Pozdrawiam

36

IIort to ty mierzysz przegrzanie przy jednostce wewnętrznej ? ciekawe czy za każdym razem ją zdejmujesz żeby tam zmierzyć przegrzanie. Wiadomo że tam tylko wychodzi prawidłowe ale ptrzeba brać poprawkę na dostęp.

Ostatnio edytowany przez byniom (2011-05-12 07:40:50)

Nie daję łapówek i nie biorę łapówek ale zawsze można się ze mną dogadać

37

Pytanie co określa mi wynik poboru prądu na tym przykładzi

To ja cos powiem na temat!
Wedlug poboru na tabliczce 5,6A
Miernik pokazuje prawidlowy pobor pradu mimo braku czynnika?
To bardziej Teza niz wniosek!;)
Pozdrawiam!
Robert

miezala5 napisał/a:

Pytanie co określa mi wynik poboru prądu na tym przykładzi

To ja cos powiem na temat!
Wedlug poboru na tabliczce 5,6A
Miernik pokazuje prawidlowy pobor pradu mimo braku czynnika?
To bardziej Teza niz wniosek!;)
Pozdrawiam!
Robert

Witam

No właśnie. Co teraz zrobić? Patrzenie na pobór i określanie czy czynnika jest za dużo czy za mało to mit. Tak jak myślałem. Nikt na forum nie był mi w stanie nigdy wytłumaczyć jakich parametrów poboru prądu się trzymać żeby prawidłowo napełnić instalacje. Wszystkie parametry wskazują na małą ilość czynnika tylko nie pobór prądu. Ja bym w tym przypadku nie ryzykował ,,dobijania'' tylko wymianę na nową dawkę. Instalacja z historią, co się działo tak naprawdę nikt nie wie ile razy obcinane były rury, upuszczany czynnik, ,,dobijany''. Parametry wlotu i wylotu obrobionego termicznie powietrza nie są złe ale nie długo zaczną się upały i wtedy będzie klima pracować tylko jako wiatrak.

crocens napisał/a:

stefanbud, myślę, że należy coś sprostować.
Zbyt małe przegrzanie może oznaczać brak "odbioru chłodu" w parowniku, np. zabrudzony filtr, nieprawidłowy montaż...
Zbyt wysokie przegranie może oznaczać, że klima jest za mała (zdaża się w gorące dni...)

A czy Ty czasem nie napisałeś o temperaturze par przegrzanych? Mierzonych na rurze gazowej. Często mylone jest to z przegrzaniem(Superheat)
Każdy klimatyzator split jest tak skonstruowany żeby osiągać przegrzanie(Superheat) 6-8K i do tego dąży. Bo jeżeli masz 0, +1 wynikowe z ciśnienia pracy a przegrzanie par z termometru 8st.C to jest OK. Schody zaczynają się jak klima chodzi na wyższym ciśnieniu np. 8bara klima LG

https://lh6.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/TcvUjD3KXSI/AAAAAAAAAqw/jK1M68mNs1U/s640/LG8bara.jpg

Ty oczekujesz przegrzania pary z termometru 8st.C bo tak zakładasz i większość forumowiczów. A to jest błąd. Przegrzanie(Superheat) wychodzi 4K. Przegrzanie z termometru powinno być ok. 12st.C

https://lh3.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/TcvWx5BE_qI/AAAAAAAAAq0/-b4ip0vy9ok/s640/LG8bara2.jpg

Porównując dodatkowo z temperaturami wlotu i wylotu w j. w. możemy stwierdzić że jedyny parametr jakim jest Superheat który określa nam czy wszystko w układzie chłodniczym jest OK, będzie prawidłowy.

https://lh3.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/TcvWyypkhsI/AAAAAAAAAq4/1xZA5_WYOIQ/s640/LG8bara3.jpg

Więc podsumowując moją pozorną dywagację, nie poborem prądu, dotykiem, przegrzaniem par tylko parametrem po polsku ,,Przegrzanie'' po angielsku Superheat mierzymy ilość czynnika. Uważam że sprawne i bezbłędne zmierzenie tego parametru analogowym manometrem i termometrem jest nie dokładne i da się tego wyliczyć w czasie rzeczywistym.

Pozdrawiam

39

hihi, nie pisałem o temperaturze par przegrzanych, miałem na myśli przegrzanie czyli superheat smile
jedynie co w mojej wypowiedzi skoryguję to to, że zbyt wysokie przegrzanie może oznaczać zły dobór klimy. Sam z sobą się nie zgodzę wink

Generalnie klim mało robię, bawię się dużo w chłodnictwie i znam wszystkie parametry opisujące obieg chłodniczy wink

I da się to liczyć w czasie rzeczywistym, ciśnienie w układzie aż tak szybko się nie zmienia żeby nie dać rady odejmować smile

Ostatnio edytowany przez crocens (2011-05-12 15:38:35)

.

40

byniom napisał/a:

IIort to ty mierzysz przegrzanie przy jednostce wewnętrznej ? ciekawe czy za każdym razem ją zdejmujesz żeby tam zmierzyć przegrzanie. Wiadomo że tam tylko wychodzi prawidłowe ale ptrzeba brać poprawkę na dostęp.

Albo to robię dobrze albo wcale.Improwizacja przed klientem to świecenie sprzętem.A po co ty to mierzysz?Aby stwarzać pozory?Mnie i klienta interesuje przegrzanie na odcinku od elementu dławiącego i końca chłodnicy.Ty mierzysz na odcinku elementu dławiącego i końca chłodnicy dodając różnicę odległości pomiędzy Kutnem a Krakowem.Zapewne w Krakowie przegrzanie będzie wyższe niż w Kutnie.Ale chłodnica znajduje się w Kutnie na Warszawskim Przedmieściu i tam się kończy i tam się powinno mierzyć przegrzanie a nie w krakowie. smile W krakowie może się znajdować sprężarka.

41

Ciekawe czy tak wszędzie masz dostęp. Przy małych instalacjach to nie ma takiego wielkiego znaczenia ten kawałek rury. Tak na marginesie to nie musisz mi tłumaczyć w tak dziecinny sposób bo nie jestem jakimś dzieckiem . To że mam taki sposób pracy to nie ty będziesz mnie weryfikował tylko mój rynek .

Ostatnio edytowany przez byniom (2011-05-14 06:53:36)

Nie daję łapówek i nie biorę łapówek ale zawsze można się ze mną dogadać

42

llort, można mierzyć przy j.z. Trzeba tylko umieć policzyć o ile wzrosła temp. gazu w rurociągu.

Dla przykładu:
Klimatyzator: 3,5kW
Rura ssąca: 1/2"
Długość rury: 15 mb
Prędkość gazu: 7,8 m/s
Przepływ masowy w w/w rurze:0,022 kg/s
Lambda izolacji: 0,035 W/(m*K)
Temperatura otoczenia rury: 20*C
Wilgotność otoczenia rury: 40%

llort, chyba wiesz jak to policzyć wink
Tak czy siak przegrzane pary dogrzejesz w rurociągu o około 2,1*C
Mierząc przy j.z. oczekiwałbym wartości 8,1K

.

43

Nie trzeba liczyć.Wystarczy pomiar w odpowiednim miejscu.Jak żyję to przy klimatyzatorze tego nigdy nie mierzyłem bo i nie wiem po co.Wytłumaczcie mi po co mierzycie ten parametr?Aby klient był zadowolony?Za mały klimatyzator to przypuszczam zwiększone przegrzanie.A pomiar nie naprawi tego problemu.Dobór to podstawa.Jak dobrze dobrane to nie ma problemu.Nawet taki idiota jak ja stwierdza że nadmierne przegrzanie = zafajdany skraplacz i nie tylko.

Ostatnio edytowany przez llort (2011-05-14 19:44:31)

44

słuchaj, dyskusja nie jest na temat czy mierzyłeś sh przy klimatyzatorze czy nie, tylko wysunąłeś prostą tezę, cytuję: "Tylko idioci mierzą przegrzanie pomiędzy elementem dławiącym a ssaniem na sprężarce". Więc piszę Ci, ze ja szybciej zmierzę przegrzanie wraz z rurociągiem, wstukam do mojego arkusza parę rzeczy (mam go na komórce) i poznam przegrzanie w parowniku niż Ty zdemontujesz j.w. niejednokrotnie niewygodną do zdejmowania...

A konkluzja jest jedna, nie oceniaj książki po okładce...

.

llort napisał/a:

Nie trzeba liczyć.Wystarczy pomiar w odpowiednim miejscu.Jak żyję to przy klimatyzatorze tego nigdy nie mierzyłem bo i nie wiem po co.Wytłumaczcie mi po co mierzycie ten parametr?Aby klient był zadowolony?Za mały klimatyzator to przypuszczam zwiększone przegrzanie.A pomiar nie naprawi tego problemu.Dobór to podstawa.Jak dobrze dobrane to nie ma problemu.Nawet taki idiota jak ja stwierdza że nadmierne przegrzanie = zafajdany skraplacz i nie tylko.

Witam

Przy klimatyzatorach zafajdany skraplacz czy parownik widać gołym okiem, nie trzeba nic mierzyć.
Wracając do pomiaru przegrzania par czynnika chłodniczego, który jest parametrem pomagający przy określeniu prawidłowej ilości czynnika co za tym idzie poprawnej pracy instalacji chłodniczej klimatyzatorów. Z definicji wygląda to następująco. Przegrzanie (Supertheat) to różnica między aktualną temperaturą (mierzoną czujnikiem termopary) czynnika w baterii chłodnicy (temperatura nasycenia). Po osiągnięciu temperatury wrzenia, czynnik wciąż podnosi swą temperaturę. Ilość stopni o jakie czynnik zwiększył swoją temperaturę nazywany jest przegrzaniem.

http://images43.fotosik.pl/50/64395f513bfcad0emed.jpg
Rysunek przedstawia miejsca podłączenia manometru i termopary w czasie pomiaru przegrzania. Oczywiście dolny manometr mierzy przegrzanie par czynnika w systemie.

Pomiar przegrzania jest najlepszą wskazówką odpowiedniego napełnienia systemu ze stałą dyszą czynnikiem i warunkami pracy. Jeżeli system pracuje poprawnie, ale wartość przegrzania jest za wysoka, należy dodać czynnika. Jeżeli wartość przegrzania jest za niska, należy zmniejszyć ilość czynnika w układzie.

W układach wyposażonych w termostatyczne zawory rozprężne (TXV) przegrzanie jest najlepszym wskaźnikiem stanu napełnienia układu czynnikiem, ponieważ układy te są zaprojektowane do utrzymywania stałych wartości przegrzania. Prawidłowo napełniony układ zapewnia maksymalną wydajność i dłuższą żywotność.

Pozdrawiam

46

A co na to wagi i producenci.? :(Jeżeli wartość przegrzania jest za niska, należy zmniejszyć ilość czynnika w układzie.A ja zawsze myślałem aby poszukać przyczyny nie wydajności układu. sad Cóż człowiek uczy się całe życie a zalodzenie chłodnicy nie powinno nikogo wprowadzać w błąd.A jak za wysoka latem pewnie trzeba upuścić?No tak nie ty ani ja nie dobieraliśmy tych układów.Niektórzy regulują przegrzanie  smile  smile  od pory roku(dopusczają jesienią upuszczają wiosną według manometrów elektronicznych

Ostatnio edytowany przez llort (2011-05-14 23:09:22)

47

llort, ciągle nie przyznajesz się się do błędu. Omijasz temat wielkim łukiem. Przyznasz mi rację, że można bez problemu zmierzyc przegrzanie przy sprężarce i określić jakie jest rzeczywiście w chłodnicy?

Dodam tylko, że należałoby jeszcze policzyć spadek ciśnienia między chłodnicą a sprężarką co notabene zajmuje 10 sekund smile, to w gwoli uzupełnienia.

.

llort napisał/a:

A co na to wagi i producenci.? :(Jeżeli wartość przegrzania jest za niska, należy zmniejszyć ilość czynnika w układzie.A ja zawsze myślałem aby poszukać przyczyny nie wydajności układu. sad Cóż człowiek uczy się całe życie a zalodzenie chłodnicy nie powinno nikogo wprowadzać w błąd.A jak za wysoka latem pewnie trzeba upuścić?No tak nie ty ani ja nie dobieraliśmy tych układów.Niektórzy regulują przegrzanie  smile  smile  od pory roku(dopusczają jesienią upuszczają wiosną według manometrów elektronicznych

Witam

To nie jest wojna między producentami wag i manometrów. Jeżeli masz napełnić nowy układ chłodniczy klimatyzatora np: 1500g(masz w jednostce zewnętrznej) + 300g(15m dodatkowej instalacji a producent przewidział czynnika na 5m, podają Ci w DTR 30g/m) wtedy temat jest prosty. Bierzesz wagę z zaworem, ustawiasz dawkę i dodajesz. Prosta sprawa.

Inny przykład. Jedziesz na uruchomienie 10 klimatyzatorów. Każdy z nich ma dłuższą instalacje o ,,X'' metrów ponieważ inna firma dwa lata temu rozkładała instalacje na etapie budowy, inna montowała jednostki i uruchamia. Nie ma możliwości sprawdzenia długości instalacji ponieważ są schowane pod rigipsami. Dach jest stromy. Nie ma żadnej dokumentacji wykonawczej. Urządzenia są dobrze dobrane, nowe, etc.
Co wtedy robisz? Bierzesz wagę i walczysz na dachu ze przeciwnościami czy podłączasz manometr i kierujesz się doświadczeniem?

Odpowiedz mi na pytanie i przestań docinać że reguluje przegrzanie bo tego nie robię! Jak już coś reguluje to ilość czynnika która ma wpływ na przegrzanie i parę innych parametrów.

Pozdrawiam

Witam

Pytanie do IIorta.

Wiesz co IIort, tak myślę i zastanawiam się czego Ty w parametrze Superheat nie rozumiesz. Jest to podstawa którą osoba pracująca chłodnictwie powinna rozumieć. Pewnie nas podpuszczasz i się dobrze bawisz. Ja bawię się w klimatyzacje typu split i nie widzę innej możliwości ustalenia ilości czynnika w instalacji. Taki prosty przykład: masz dwie butle z tym samym czynnikiem. 20st.C temperatura otoczenia.

https://lh5.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/Tc-OvVZ83RI/AAAAAAAAArQ/3RTOAJ2Zto8/Butle.jpg

Określenie w nich ilości czynnika to pestka. Bierzesz wagę i warzysz. Co zrobisz jak ktoś przyspawa do podłoża i nie da się ich wstawić na wagę. Co zrobisz? Powiedz w której będzie wyższe ciśnie? Po jakim parametrze będziesz wiedział czy w układzie jest wystarczająca ilość czynnika?

Pozdrawiam

50

W zwiazku tym ze caly czas sie ucze i rozpoczolem wlasna dzialalnosc bardzo chetnie czytam ten watek!!!
Odpalalem wczoraj solidnego chinola on/off i na spokojnie sobie mierzylem:
Przegrzanie mialem 8K
Ciekawa obserwacja byla jak zmieniaja sie parametry LP i temperatury rurki w zaleznosci od predkosci wentylatora J.W
1bieg -7bar i 8C
3bie -8bar i 12C
Pomimo zmiany parametrow przegrzanie utrzymywalo sie caly czas na poziomie 8K
Nie mam jeszcze tesco i najwiekszym problemem jest zmierzenie temperatury rurki ssacej!
Pozdrawiam!
Robert

Ostatnio edytowany przez miezala5 (2011-05-15 11:44:37)