Odp: Uruchomienie klimy

miezala5 napisał/a:

W zwiazku tym ze caly czas sie ucze i rozpoczolem wlasna dzialalnosc bardzo chetnie czytam ten watek!!!
Odpalalem wczoraj solidnego chinola on/off i na spokojnie sobie mierzylem:
Przegrzanie mialem 8K
Ciekawa obserwacja byla jak zmieniaja sie parametry LP i temperatury rurki w zaleznosci od predkosci wentylatora J.W
1bieg -7bar i 8C
3bie -8bar i 12C
Pomimo zmiany parametrow przegrzanie utrzymywalo sie caly czas na poziomie 8K
Nie mam jeszcze tesco i najwiekszym problemem jest zmierzenie temperatury rurki ssacej!
Pozdrawiam!
Robert

Witam

Ty to zauważyłeś a powinieneś to wiedzieć że tak jest. To jest stały parametr bez względu na ciśnienie czy odparowanie. To jest podstawa której mnie nauczono. Na forum, Radekklimat wbił mi do głowy taką definicje:
Parametry przegrzania(Superheat):

dla klimatyzatorów 6-8K
dla chłodni 8-10K
dla możni 10-13K

i tego trzeba się trzymać. Natomiast co do ciśnień i temperatury odparowania to są wielkości wynikowe i jak dla klimy
odparowanie jest 0, +1 to przegrzanie powinno wynosić 8 bez znaczenia na gaz, ponieważ 0 odparowanie to 0, natomiast każdy gaz ma swoje ciśnienie pracy i jest to najmniej ważne.

Pozdrawiam

Wszyscy, wszystko wiedzieli... a mój fotoblog?

52

crocens napisał/a:

llort, ciągle nie przyznajesz się się do błędu. Omijasz temat wielkim łukiem. Przyznasz mi rację, że można bez problemu zmierzyc przegrzanie przy sprężarce i określić jakie jest rzeczywiście w chłodnicy?

Dodam tylko, że należałoby jeszcze policzyć spadek ciśnienia między chłodnicą a sprężarką co notabene zajmuje 10 sekund smile, to w gwoli uzupełnienia.

Pozwolę sobie zacytować przypadek kolegi Stefanbud którego cenię jako fachowca.
(Inny przykład. Jedziesz na uruchomienie 10 klimatyzatorów. Każdy z nich ma dłuższą instalacje o ,,X'' metrów ponieważ inna firma dwa lata temu rozkładała instalacje na etapie budowy, inna montowała jednostki i uruchamia. Nie ma możliwości sprawdzenia długości instalacji ponieważ są schowane pod rigipsami. Dach jest stromy. Nie ma żadnej dokumentacji wykonawczej. Urządzenia są dobrze dobrane, nowe, etc.)
Marcin jak zmierzysz przegrzanie rzeczywiste odnosząc się do cytowanego przypadku powyżej.
Pozdrawiam i proszę o sprawiedliwą refleksję nad rzeczywistą prawdą smile

forum.klimatyzacja.pl

llort napisał/a:
crocens napisał/a:

llort, ciągle nie przyznajesz się się do błędu. Omijasz temat wielkim łukiem. Przyznasz mi rację, że można bez problemu zmierzyc przegrzanie przy sprężarce i określić jakie jest rzeczywiście w chłodnicy?

Dodam tylko, że należałoby jeszcze policzyć spadek ciśnienia między chłodnicą a sprężarką co notabene zajmuje 10 sekund smile, to w gwoli uzupełnienia.

Pozwolę sobie zacytować przypadek kolegi Stefanbud którego cenię jako fachowca.
(Inny przykład. Jedziesz na uruchomienie 10 klimatyzatorów. Każdy z nich ma dłuższą instalacje o ,,X'' metrów ponieważ inna firma dwa lata temu rozkładała instalacje na etapie budowy, inna montowała jednostki i uruchamia. Nie ma możliwości sprawdzenia długości instalacji ponieważ są schowane pod rigipsami. Dach jest stromy. Nie ma żadnej dokumentacji wykonawczej. Urządzenia są dobrze dobrane, nowe, etc.)
Marcin jak zmierzysz przegrzanie rzeczywiste odnosząc się do cytowanego przypadku powyżej.
Pozdrawiam i proszę o sprawiedliwą refleksję nad rzeczywistą prawdą smile

Witam

Przekręcasz moje słowa, a nie odpowiadasz na zadane pytania. Robisz duży łuk od odpowiedzi big_smile

Pozdrawiam

54

Nie przekręcam twoich słów tylko tylko wkleiłem część twojego postu jako dobry przykład tego że nie zawsze możemy zmierzyć rzeczywiste przegrzanie przy sprężarce które nas interesuje i jest istotne dla prawidłowej pracy układu.Co do odpowiedzi sprytny przykład.Ale za pomocą ciśnienia i temperatury nie określimy wagi czynników w poszczególnych butlach.Natomiast możemy określić rodzaj czynnika za pomocą pomiaru ciśnienia i temperatury porównując wyniki z tablicami własności czynników chłodniczych.

llort napisał/a:

Nie przekręcam twoich słów tylko tylko wkleiłem część twojego postu jako dobry przykład tego że nie zawsze możemy zmierzyć rzeczywiste przegrzanie przy sprężarce które nas interesuje i jest istotne dla prawidłowej pracy układu.

Witam

Przekręcasz, może nie słowa ale myśl. Uparłeś się że ja reguluje przegrzanie. Co to według Ciebie jest przegrzanie? Ja pisze o przegrzaniu(Superheat), parametrze który się otrzymuje z kilku parametrów a Ty mierzysz go przy sprężarce, ale jak Ty go mierzysz? Może będzie mi lepiej zrozumieć Twoje myślenie. Ja jak mierze to wiesz.

Mi w tym przykładzie 10 klimatyzatorów który zacytowałeś chodziło nie o regulacje przegrzania tylko o sposób uzupełnienia czynnika w sposób poprawny, szybki i niewymagający wagi.

llort napisał/a:

Co do odpowiedzi sprytny przykład.Ale za pomocą ciśnienia i temperatury nie określimy wagi czynników w poszczególnych butlach.Natomiast możemy określić rodzaj czynnika za pomocą pomiaru ciśnienia i temperatury porównując wyniki z tablicami własności czynników chłodniczych.

Czyli po tym w której butli jest mniejsze lub większe ciśnienie też nie da się określić w której jest więcej czy mniej. No właśnie o to mi chodziło. Podłączając manometr do układu chłodniczego splita możesz tylko określić jaki czynnik jest w układzie. Nic więcej. No może tylko że go w ogóle nie ma big_smile. To podłączenie manometru może nam tylko potwierdzić jaki czynnik zastosowano w układzie(był na forum kiedyś przykład rutyny i gość napełnił układ 410A a powinien 407C).
Po włączeniu układu na chłodzenie ciśnienie się zmienia dzięki sprężarce, włąściwości czynnika również. Jeżeli wiesz a powinieneś wiedzieć np. R410A odparowuje przy 0st.C czyli 7,1bara w parowniku zachodzi obróbka termiczna i w postaci par zostaje zassany do sprężarki z odebranym ciepłem. W skrócie. Pomiar z rury ssącej po styku z termometrem podaje temperaturę jest ona uzależniona od kilku czynników wiesz jakich bo je cytowałeś. Ciśnienia wskazane na manometrze też uzależnione są od różnych warunków cytowanych w tym wątku. Idealnie jest jak masz na manometrze 0st.C a na termometrze 8st.C z rury ssącej. Wzór, ideał. Nawet nie trzeba Superheat. Ale może również pracować tak: wynikowa +4st. z termometru 8st.C lub wynikowa +2st.C i z termometru 14st.C a urządzenia będą nowe, czyste i dobrze dobrane. Co wtedy w takiej sytuacji robisz? Podałem najprostszy przykład. Trochę inaczej jest jak zabieramy się do układu którego nie znamy. Interpretacja wyników zależy od doświadczenia serwisanta. Dla jednego niskie ciśnienie pracy będzie brakiem czynnika dla drugiego zafajdanym parownikiem. Wszystko kwestia podejścia do tematu i doświadczenia które jednak bez podstaw do niczego dobrego nie doprowadzi.

Pozdrawiam

56

Ja cały czas dążę do tego że prawidłowego pomiaru przegrzania powinno dokonywać się bezpośrednio pomiędzy elementem dławiącym a końcem chłodnicy.Z wiadomych powodów przy klimatyzacji tego nie dokonamy.Mierząc w ten sposób jaki mierzymy np przy uszkodzonym rurociągu(wgnioty,załamania) Możemy wysuwać błędne wnioski.Przypadki rzadkie ale niestety przypadki.Jak sam pisałeś czasami nie znamy długości rurociągu.Co mierzymy? przegrzanie całkowite.A najważniejsze jest przegrzanie w chłodnicy.

57

jakie będzie przegrzanie czynnika w samej instalacji przy 2m, a przy 25m?

NO

llort napisał/a:

Ja cały czas dążę do tego że prawidłowego pomiaru przegrzania powinno dokonywać się bezpośrednio pomiędzy elementem dławiącym a końcem chłodnicy.

Witam

A Tobie nie chodzi o Subcooling? Górny manometr mierzy dochłodzenie.

https://lh3.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/Tc_ysCqrGuI/AAAAAAAAArk/f1I-cClugDw/s512/Subcool%26Superheat.JPG

Tyle że ten parametr musisz uzyskać od producenta sprężarki.

Subcooling (dochłodzenie) to różnica między temperaturą skraplania czynnika w skraplaczu (temperatura nasycenia), a aktualną temperaturą (mierzoną czujnikiem) czynnika na wyjściu ze skraplacza. Ilość stopni poniżej temperatury wrzenia to: subcooling (dochłodzenie).

W najbardziej niekorzystnych warunkach, w systemach z termostatycznym zaworem rozprężnym (TXV) temperatura dochłodzenia będzie się zwiększała. Jeżeli zwiększy się za wysoko, ciecz może być cofnięta do sprężarki powodując uszkodzenia.

W tym temacie dużo nie powiem, pytania raczej do kolegi za oceanu- Bogdan z New Jersey. Tam te pomiary są na porządku dziennym.

Pozdrawiam

59

Przepraszam wszystkich, ale zaczynacie się spuszczać na drobiazgach. Ok, przegrzanie ważny parametr, ale klimatyzator (w tym przypadku) ma chłodzić. jeśli w pomieszczeniu jest  27*C, a wylot z klimatyzatora (jw) mamy w zakresie 7-13*C to znaczy że chłodzi.

Kiedy wszystko inne zawiedzie - przeczytaj instrukcję.

Shitashii napisał/a:

Przepraszam wszystkich, ale zaczynacie się spuszczać na drobiazgach. Ok, przegrzanie ważny parametr, ale klimatyzator (w tym przypadku) ma chłodzić. jeśli w pomieszczeniu jest  27*C, a wylot z klimatyzatora (jw) mamy w zakresie 7-13*C to znaczy że chłodzi.

Witam

Masz racje jest taka definicja, trochę inaczej brzmi
https://lh6.googleusercontent.com/_miyoGLqzFHI/Tc_5T8Cj5VI/AAAAAAAAAr0/BTH20DXUjpQ/s800/tempjw.jpg
ale nie możemy brać jej za dogmat. W tym wątku są zdjęcia z takiego pomiaru w tym samym czasie manometry wskazują za małą ilość czynnika, nawet biorąc namiar że jest to R407C i jego mniejszą wydajność. Do tego dojdziemy innym razem.

Na razie dyskutujemy o uzupełnianiu czynnika po uruchomieniu klimatyzatora. I idzie nam dobrze.

Pozdrawiam

61

Jeśli rozmawiamy o uzupełnianiu to nie idziemy w dobrym kierunku.To już patologia.

llort napisał/a:

Jeśli rozmawiamy o uzupełnianiu to nie idziemy w dobrym kierunku.To już patologia.

Witam

No trudno, starałem się. Przepraszam. Dalej niech dobijają na pobór prądu i wypuszczają w powietrze jak szroni się ssąca...

Pozdrawiam

63

Stefanbud przecież sam napisałeś że czasami nie znamy długości rurociągu.To jak możemy napełnić prawidłowo nie mając rzeczywistego pomiaru przegrzania w chłodnicy tylko przegrzanie całkowite.Sugerując się przegrzaniem całkowitym na rurociągu ssawnym nie jesteśmy w stanie  poprawnie napełnić układu nie znając jego długości sad Przykro mi ale taka jest prawda.Dla układu chłodniczego najważniejszą rzeczą jest przegrzanie rzeczywiste w chłodnicy a nie całkowite gdzie sugerowanie się takim pomiarem grozi Przepraszam przepełnieniem układu.Na odcinku 30-stu metrów pomiędzy chłodnicą a ssaniem przegrzanie kolosalnie się różni od rzeczywistego w chłodnicy które nas interesuje.
Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

Ostatnio edytowany przez llort (2011-05-15 20:05:17)

Witam

A cofnij parę postów do góry. Zadałem Ci pytanie. Czy Tobie nie chodzi o dochłodzenie?

Pozdrawiam

65

stefanbud nie rozmawiamy cały czas o przegrzaniu.Poprawiłem swój powyższy post.Przepraszam za błąd.Nawiązując do dochłodzenia to jest różnica temperatury na wyjsciu ze skraplacza a temperaturą czynnika przed zaworem rozprężnym lub innym elementem dławiącym.Przedstawiony schemat pomiarów tych elektronicznych manometrów jest moim zdaniem błędem producenta tych urządzeń ponieważ przegrzanie to różnica temperatur pomiędzy początkiem chłodnicy a jej końcem

66

przemyślałem sprawę i oboje nie macie racji. To co teraz napiszę będzie teorią,

po pierwsze: Stefanbud: llort ma rację, przegrzanie powinno mierzyć się zaraz za chłodnicą (llort: zarówno ciśnienie jak i temperatura, pomiar tych dwóch parametrów w różnych miejscach nie daje wyniku żadnego przegrzania. Ale to teora, w praktyce na małych odległościach to błąd można pominąć, dla większych odległości się to liczy szybko i przyjemnie). To co masz na rysunku to przegrzanie całkowite, może jak znajdę czas to rozpiszę się bardziej w innym poście)

po drugie: llort: przegrzanie rzędu 6-8K zapewnia brak ciekłego czynnika. I o to chodzi, a to, że parownik jest cały zalany a odparowanie kończy się gdzieś w rurce powrotnej w układzie kapilarowym jest nie ważne (co innego w TZR czy EZR). Nie widzę żadnych przeszkód by mierzyć przegrzanie całkowite w układzie kapilarowym. Osobiście ustawiłbym je w zależności od długości rurociągu.

.

67

bzx, jeszcze raz bo nie rozumiem i jakies konkrety

.

68

Panowie, w sobotę uruchamiałem konsolę. Instalacja przez ścianę, temperatura na zewnątrz około 25', wewnątrz 20'. Po uruchomieniu i ustabilizowaniu układu odczytałem następujące parametry: Przegrzanie 2-3 K, odparowanie -6(-8). Parownik w większej części lekko przyszroniony. Klima generalnie ładnie chłodzi, klient zadowolony, dlatego nie powiedziałem że coś się dzieje.  Co zrobić ?

Konsola stoi na podłodze, nad nią skosy, nic nie zaburza cyrkulacji powietrza.

69

mg, nie wiem smile jeżeli nie podpuszczasz to ciekawe, może firma to jakiś straszny chinńczyk i wymiennik za mały? (parownik). Nie mam innych pomysłów...

.

70

Tak jak by się leciutko zalewała , może na tak krótki odcinek jest za dużo tego czynnika fabrycznego ?

Nie daję łapówek i nie biorę łapówek ale zawsze można się ze mną dogadać

71

crocens napisał/a:

mg, nie wiem smile jeżeli nie podpuszczasz to ciekawe, może firma to jakiś straszny chinńczyk i wymiennik za mały? (parownik). Nie mam innych pomysłów...

Wszystko na to wskazuje(niedowymiarowany wymiennik) , ciekawe jest to że na panelu jest dioda wskazująca tylko odszranianie, jak to zobaczyłem zdecydowałem się nic nie kombinować. W jutro zadzwonię do przedstawiciela choć wątpie że uzyskam odpowiedź. hmm

Byniom odparowanie mam około -7'. ,,Odciągnięcie", spowodowałoby raczej pogorszenie.

Ostatnio edytowany przez mg (2011-05-15 21:11:55)

72

Tak tylko że przy niektórych splitach tak mi sie kilka razy trafiło że ciśnienie niskie , przegrzanie niskie a parownik się cały szronił i po odciągnięciu czynnika okazywało się ze było go za dużo choć wszytskie gwiazdy na niebie pokazywały co innego big_smile Wtedy robi się reakcja łańcuchowa. Parownik częściowo pokrywa się szronem i ma małą powierzchnie wymiany więc czynnik zaczyna odparowywać przed kompresorem i znowu niskie ciśnienie i temperatura więc parownik nadal zarasta szronem itd.

Ostatnio edytowany przez byniom (2011-05-15 21:35:35)

Nie daję łapówek i nie biorę łapówek ale zawsze można się ze mną dogadać

73

crocens napisał/a:

bzx, jeszcze raz bo nie rozumiem i jakies konkrety

Zastanawiam się jakie jest przegrzanie na mb instalacji.
Do tej pory myślałem że 2K, a przy długiej instalacji spodziewałbym się do 4K.
Mowa o Splicie bo taki temat.
Niestety nie umiem tego policzyć.
Rurki, freon i rodzaj czynnika można przyjąć skrajne.
Bardzo chętnie bym poznał obliczenia i policzyłbym dla 410 i 407...
Do tej pory wydawało mi się to za pomijalne i mieszczące się w błędzie pomiaru.

NO

74

Zawsze można zmierzyć.Rurociąg biegnący przy piecu Martenowskim będzie posiadał ostatecznie duże przegrzanie a jak głodne szczury zjedzą otulinę to na pewno będzie wyższe.Ja diagnozuję urządzenia według przegrzania rzeczywistego.W jednej wypowiedzi tkwi błąd.Ciekawe kto go znajdzie smile

Ostatnio edytowany przez llort (2011-05-15 22:28:29)

75

bo generalnie się to pomija smile ja sam też to pomijam, ale da się to policzyć, jak znajde czas to Ci prześlę na priv smile

.